Ford ukazuje „ukradený“ krátký Mustang z roku 64

Mustang Shorty 11Málokdo to ví, ale v šedesátých letech, po prvním velkém úspěchu Mustangu, zahořel Ford touhou uvést na trh ještě kratší, dvoumístný, sportovně laděný vůz. Po mnoha a mnoha návrzích (na obrázcích) se vzal Mustang nadcházejícího modelového roku 65 a poněkud se zkrátil. Vzniknul tak jeden jediný kus Mustangu, který je o 16 palců kratší, má zkrácený rozvor, jen dvě místa pro posádku a celá jeho záď je vyrobená ze sklolaminátu. Do toho má ovšem také převrtaný silnější motor, takže s touhle věcí musela být docela sranda. Osmiválec o původním objemu 260 kubických palců povyrostl hned na 302.

A proč se o tomto voze vlastně nic neví? Má poměrně legrační historii. Po tom, co ho Vince Gardner v roce 64 navrhl, Ford vyrobil a následně provezl po několika show, se velké hlavy rozhodli celý projekt zazdít a auto sešrotovat. To není nic zvláštního, takhle končí spousta konceptů. V tu chvíli však přichází Gardner a své dílo heroicky ukryje v pronajatém skladišti. Auto je následně nahlášeno Fordem jako kradené a dokonce je za něj vyplaceno pojistné plnění.

Drobný háček v této kovbojce nastává teprve když Gadner přestane o pár let později platit nájem za skladiště a vůz je náhle na světě. V tu chvíli se do věci opět vkládá pojištovna a auto, které už předtím zaplatila, prostě konfiskuje a následně prodává. No a teď je tady. V plné kráse, pravda trochu zvláštně ošklivý, ale přesto zajímavý Mustang „Shorty“!