První dojmy: Peugeot 108 a 508

Snimek 022Peugeot dvěma čerstvými novinkami ukončil omlazování své nabídky a v tuto chvíli se chlubí nejmladší modelovou řadou v historii značky. Prvním ze zmíněných modelů je horká novinka v podobě městského vozu 108. Jedná se o společný počin Toyoty a koncernu PSA a 108 je tak jedním z „trojčat“, čítající kromě něj ještě Toyotu Aygo a Citroen C1. Na test posledního zmíněného se můžete těšit již zanedlouho.

108 je na první pohled milé malé auto, jehož design jde cestou výrazně menší extravagance, než jeho dva sourozenci. Zatímco Aygo dostalo díky své přední partii přezdívku X-Man a Citroen C1 nabízí komplikované světlomety, Peugeot má rošťácký pohled bez výstřelků. Celkově se vůz synchronizoval s designovou školou Peugeotu a stejně jako mnoho ostatních modelů v nabídce, i on nabízí charakteristickou mříž chladiče a světlomety. Velice moderním prvkem, který nesmí chybět u žádného miniaturního vozidla, je možnost individualizace. Ani ta se Peugeotu nevyhnula a zákazník má tak možnost volit z několika dostupných designů, zkrášlující exteriér i interiér vozu. Za volbu těchto doplňků nezbývá než Peugeot pochválit. V nabídce jsou pěkné a decentní varianty, které dodávají vozu na atraktivitě a přitom nepůsobí kýčovitě.Snimek 004

V malém voze jsme vyzkoušeli obě dostupné motorizace. Základem je litrový tříválec o výkonu 68 koní, k němuž jsme na krátkou projížďku neodolali vyzkoušet pilotovanou pětistupňovou převodovku. Při prvním usednutí do vozu se asi každý podiví nad zvláštními budíky. Jedná se vlastně jen o jeden velký budík, pevně spojený se sloupkem řízení, jehož střed tvoří jednobarevný displej palubního počítače. Na boku budíku je u verzí s manuální převodovkou ještě digitální otáčkoměr, ten však v našem voze s automaticky řízenou převodovkou chybí. Vzhledem k ceně a zaměření vozu jsou nepřehlédnutelná i pádla pod volantem, doprovázející volič jako u klasického automatu.

Řadíme tedy písmeno E, znamenající v tomto případě ekonomický režim a vydáváme se na jízdu. Automatem ovládaná spojka si velice dobře rozumí s tříválcovým motorem a rozjezdy jsou tak příjemně hladké a bez cukání. Již při prvním přeřazení však zaujme, jak je převodovka dlouhá. Řídící jednotka se nebojí využít plný výkon motoru ve vyšších otáčkách a například trojku tak mnohdy vytáčí až do sedmdesátikilometrové rychlosti. Pětka potom přišla na řadu pouze jednou a to během přesunu po silnici první třídy. Motor má dostatek výkonu pro městskou jízdu a je škoda jen delších prodlev při řazení jednotlivých rychlostí. Vzhledem k přítomnosti pádel pod volantem by rozhodně neuškodilo, mít k dispozici otáčkoměr jako u manuálních verzí.

Kdo vyžaduje po malém autě výkon i mimo město, měl by rozhodně sáhnout po větším a výkonnějším tříválci 1.2. Jeho 82 koní umí s malým vozem zacvičit více než slušně a motor je navíc kombinován s velmi příjemnou a dobře řadící pětirychlostní převodovkou. Ani tato kombinace nedělá ze 108 žádného závodníka, ale pocitově je vůz výrazně živější.

Snimek 018Ceníková cena pro model 108 začíná na částce 223 900 korun. Za tuto cenu dostanete základní výbavu Access, slabší motor 1.0 VTi s pětistupňovou manuální převodovkou a třídveřovou karoserii. Příplatek za druhý pár dveří je příjemných 5 tisíc korun. Kdo by zatoužil po výkonnějším motoru, musí sáhnout rovnou po výbavě Active a z kapsy vytáhnout stále příjemných 265 900 korun. Opravdoví vyznavači stylu mohou volit i verzi se stahovacím látkovým střešním panelem. Vůz vybavený tímto prvkem začíná na částce 283 900.

Přesuňme se nyní hned o několik tříd dál a to sice do světa manažerských sedanů. Na rozdíl od 108, není model 508 v nabídce Peugeotu žádným nováčkem. Francouzská značka započala jeho výrobu již v roce 2010 a nyní tak přišel čas na Facelift, výrazně upravující především zevnějšek vozu. I tady je jasný záměr přiblížit 508 zbytku modelové nabídky a doménou přední části se staly nové Full LED světlomety, nahrazující dřívější xenony. Tento trend se v nabídce Peugeotu objevuje již od příchodu nové generace 308.Snimek 037

My jsme vyzkoušeli 508 v dlouhé variantě SW. Ta se postaví vedle standardního sedanu a dvojici základních karoserií bude doplňovat ještě varianta RXH. Pro ty co tuto zkratku nikdy neslyšeli, jedná se o hybridní variantu na zvýšeném podvozku, kde přední kola pohání dieselový dvoulitr HDI, zadní potom elektromotor o výkonu 38 koní. Námi testovaný vůz měl však pohonné ústrojí konvenční a jednalo se o dvoulitrový diesel BlueHDI o výkonu 150 koní, spojený se šestistupňovou manuální převodovkou.

Ihned po uvelebení se do příplatkových sedadel, vybavených stehenní opěrkou a disponujících výrazným bočním vedením, zaujal mě pohled na budíky, na kterých se na první pohled nachází podezřele hodně červených ručiček. Klasickou sadu přístrojů totiž u 508 doprovází dnes již takřka zapomenutý teploměr oleje, což považuji za velké plus. Tlačítkem probouzím k životu dvoulitr splňující ekologickou normu EURO 6 a k milému překvapení se po interiéru rozprostírá jen o málo menší ticho, než do té doby. Motor běží velice hladce a svůj dieselový původ dává znát jen pramálo.

Přesnou a příjemně chodící pákou šestistupňové převodovky řadím za jedna a vyjíždím vstříc rozbitým středočeským okreskám, které dokáží z podvozku vyždímat maximum. I touto zkouškou prochází rodinné kombi od Peugeotu bez ztráty důstojnosti. Tlumení je příjemně komfortní, avšak nevyvolává pocit, že by vůz po silnici plaval. Silnou vlastností je i zmíněné odhlučnění. Nejen hladce jdoucí motor, ale i podvozek je od kabiny pro posádku silně odizolován a uvnitř je tak po celou dobu naprosté ticho.

Snimek 033Nová 508 během první jízdy zapůsobila opravdu prémiovým dojmem. Ačkoliv se až doposud prodával vůz z 90% jen firemním zákazníkům, aktuální model po faceliftu by již mohl soukromé osoby, shánějící luxusní rodinný vůz, zaujmout ve větší míře. Konkurenčním koncernovým sedanům a kombi, se totiž francouzský rival může postavit s naprostým klidem.

Peugeot si novou 508 cení v základní variantě, nabízející benzínový čtyřválec 1.6 o výkonu 120 koní, na rozumných 594 tisíc korun. Komu by se zachtělo varianty kombi, bude muset přihodit o 32 tisíc více za základní specifikaci. Naše střední motorizace s moderním vznětovým dvoulitrem, který propůjčí velkému kombi dostatek síly a uvnitř nabídne slušnou výbavu, vyjde na 842 tisíc. Komu by stačila nižší výbava Active, může ještě 80 tisíc odečíst.