První dojmy: Range Rover Hybrid

IMG_7984Hybridy momentálně hýbou světem a tento trend se musí postupně dotknout každé automobilky. Nevyhnul se ani britský Land Rover, který pustil do vývoje hybridních technologií poměrně dost peněz a do nabídky svojí prémiové značky Range Rover přidal model Hybrid. Úkol je jasný, plnotučný Range Rover se spotřebou nejmenší motorizace TDV6, tedy třílitrového turbodieselu, ale výkony a dynamikou osmiválce TDV8.

Je to asi účel, že navenek vypadá Range Rover Hybrid v podstatě stejně, jako varianty poháněné čistě spalovacími motory. Svou příslušnost k hybridnímu hnutí dává najevo jen několika málo znaky na karoserii. Uvnitř se dozvídáme o kombinovaném pohonném ústrojí především z budíků. Přístrojový štít, tvořený vlastně jen jedním velkým displejem, má nově k dispozici mód, ve kterém je otáčkoměr nahrazen ukazatelem využívané energie v procentech. Nechybí ani políčko značící rekuperaci a ve své spodní části je tento budík doplněn i ukazatelem stavu baterie.

IMG_8035Akumulátor umístěný pod podlahou vozu příliš kapacity nepobral. 46 kilogramů vážící baterie má 1.76 kWh a dojezd na čistě elektrický pohon, kdy je hybnou silou celého 2394 kg vážícího vozu elektromotor o výkonu 35 kW, činí jen 1.6 kilometrů. Range Rover tedy nelze chápat jako dnes oblíbený plug-in hybrid, ale spíše jako hybrid tradičního ražení, kdy elektromotor jen pomáhá spalovacímu motoru s dynamikou a zároveň vyplňuje výkonové díry.

A zrovna ono vyplňování děr v křivce točivého momentu jde elektromotoru výborně. Dynamika Range Roveru je vynikající a zrychlení, které už u standardního TDV6 není špatné, je ještě na výrazně vyšší úrovni. Výkon je díky dvojici motorů i díky automatické osmistupňové ZF k dispozici kdykoliv a rychlé nahlédnutí do technických údajů potvrzuje domněnku, že Hybrid jede stejně dobře, jako silnější dieselový osmiválec TDV8. Hodnoty výkonu a točivého momentu jsou totiž naprosto stejné. O nic moc vyšší není ani hmotnost. Proti TDV6, ze které Hybrid vychází, sice pěkných pár kilo nabral, ovšem rozdíl mezi Hybridem a TDV8 je již jen zanedbatelných 34 kilogramů.

IMG_8028Výkon většího motoru bychom tedy měli a můžeme se vydat zkoušet i ostatní disciplíny, ve kterých Range Rover běžně exceluje. Ti znalí již jistě vědí, že tento britský ingot není SUV jen tak naoko. Range Rover je schopný projet i tím nejzapeklitějším terénem, což z něj dělá jeden z nejuniverzálnějších vozů planety. To, že se jedná o hybridní variantu, se na jeho možnostech nijak nepodepsalo. Stále je možné brodit až do hloubky 90 centimetrů, stejně jako zvládat terénní náklony a výjezdy takových hodnot, že se nám během testování v jihočeské přírodě tajil dech. K dispozici je přitom veškeré off-roadové vybavení jako uzávěrky všech tří diferenciálů nebo terénní redukce. Vzduchový podvozek se třemi úrovněmi výšky je potom zárukou toho, že Range Rover zdolává veškeré nástrahy při zachování špičkového pohodlí pro posádku.

Povedlo se tedy dosáhnout vyššího výkonu a přitom zachovat všechny vlastnosti. Co na to ale spotřeba. Během najetých zhruba 250 km za jeden testovací den, kdy byly vyzkoušeny všechny jízdní režimy včetně těžkého terénu, přehoupla se spotřeba přes devět litrů jen výjimečně. Zatímco TDV8 absolvuje i delší trasy za zhruba 11 litrů, daří se s Hybridem stlačovat spotřebu o více než dva litry směrem dolů, což vůbec není špatný výkon.

IMG_8153První cena Range Roveru Hybrid činí 3 467 000 korun, za stejný model ve špičkové výbavě Autobiography potom dokonce 3 615 000,-. Oproti dieselovému osmiválci TDV8, který stojí ve výbavě Autobiography 3 452 372,-, tak připlatíme necelých 200 tisíc korun.

Foto: Ondřej Daňa