Koncept funkčního létajícího auta pochází ze Slovenska

Aeromobil 1Dva vizionáři ze země našich východních sousedů představili světu naprosto unikátní koncept. Ve Vídni je na technologickém festivalu k vidění vůz Aeromobil 3.0 a jak už asi tušíte, jedná se o auto, které umí skutečně létat.

Práce na unikátním projektu trvaly deset měsíců, ovšem idea jako taková je výrazně starší. Jeden ze stavitelů Štefan Klein si prý pohrává s myšlenkou létajícího vozu již od začátku devadesátých let, teprve nyní se však se svým kolegou Jurajem Vaculíkem rozhodli jít s kůží na trh a létající auto představit široké veřejnosti. Určitě se ptáte, zda koncept již letěl. Odpověď je ano, podle Juraje to byl právě jeho kolega Štefan, který s Aeromobilem vzlétl, což je ostatně vidět na videu.

Celý vůz má délku lehce přes šest metrů a disponuje skládacími křídly. Se složenými křídly je široký poměrně rozumných 2.24 metru, při plném rozpětí a připraven k letu potom 8.32 metru. Roztažení křídel, která jsou ostatně jako celý zbytek „karoserie“ vyrobeny z kompozitních materiálů, trvá jen několik málo sekund. Uvnitř bychom spíše než interiér vozu hledali čistokrevnou kabinu letadla. Mimo všechny potřebné aviatické přístroje je zde autopilot a samozřejmě i padáky pro případ nouze.

Impozantní jsou i vlastní výkony, které je stroj schopen podávat. Jedinou pohonnou jednotkou je rakouský motor Rotax 912, díky kterému je Aeromobil schopen vyvinout na zemi rychlost přes 160 km/h. Ke vzlétnutí není potřeba mnoho. Podle konstruktérů stačí rovina o délce 200 metrů, na přistání potom prý pouhopouhých 50. Ve vzduchu dosahuje Aeromobil rychlosti přes 200 km/h a umí doletět velmi slušných 700 kilometrů. Tomu napomáhá i nízká spotřeba, která činí jen 15 litrů automobilového benzínu na hodinu letu.

Velkou otázkou zůstává, jak to bude s legislativou a pochopitelně i sériovou výrobou. Současný prototyp se bude kromě testování snažit nalákat investory a lidi, kteří by měli zájem. Teprve až bude vše dořešeno, bude možné začít přijímat objednávky, to ovšem nebude jen tak. Opomenout nelze ani cenu, která se bude pravděpodobně vymykat těm běžným ze světa automobilů.YouTube Direkt