První Ferrari 458 Speciale Aperta vydělalo 900 tisíc dolarů na charitu

F458 Speciale Aperta 4Ferrari slaví výročí 60 let působení v USA a tak se po vzoru zdejších značek rozhodlo prodat první kus ze své limitované série formou dražby. První z limitované edice 458 Speciale Aperta tak bylo prodáno v Beverly Hills za neskutečných 900 tisíc dolarů (19.3 milionu korun). Výtěžek poputuje na nadaci Daybreak, která se zabývá hledáním léčby vzácných genetických onemocnění.

Vozu se vyrobí dohromady 499 kusů a každá Aperta (italský výraz pro otevřený) je vlastně spider verzí 458 Speciale. Je více než dobrou zprávou, že oproti standardnímu Speciale, nabrala Aperta jen 50 kilogramů navíc, souvisejících se skládací pevnou střechou. Té trvá složení pouhých 14 sekund a Ferrari tento model označuje za aerodynamicky nejúčinnější otevřené Ferrari v historii. Díky atmosféricky plněnému osmiválci 4.5 litru o výkonu 605 koní a s točivým momentem 540 Nm, zvládá Aperta z nuly na sto za 3 sekundy. To je stejný čas jako u kupé a liší se až zrychlení z nuly na dvě stě, které spider verzi zabere o 0.4 sekundy déle.

Všechny kusy ze speciální série Aperta budou k mání ve žluté barvě s dvoubarevným pruhem a na pětipaprskových litých kolech. Cena zbývajících 498 kusů zatím není známá, ale „zavřené“ 458 Speciale stojí 298 tisíc dolarů (6.4 milionu korun). Počítáme, že Aperta přidá k ceně další 1.5 až 2 miliony korun.