Americká armáda rozprodává nepotřebné Humvee

HMMWVPodle magazínu Army Times, nabídne americká armáda k odkupu přibližně 4000 použitých vojenských transportérů HMMWV, známých jako Humvee. Jedno z nejlegendárnějších vojenských vozidel současnosti se nabízí v aukcích se startovací cenou 10 000 dolarů.

Všechny prodávané kusy jsou vyrobeny od roku 1987 někam do poloviny devadesátých let a někoho možná zamrzí, že se žádné ostré akce nikdy nedočkaly. Jedná se o vozidla, provozované jen na území USA jako užitkáče, případně ke cvičením. Neobsahují tak žádné nadstandardní pancéřování, zbraně, ani další materiál.

Koupě HMMWV má i další úskalí, vozy nelze postavit na doklady a vyjet s nimi na silnici. Svůj Humvee s osmiválcovým dieselem proto můžete využívat pouze mimo veřejné komunikace. Na kolik se ceny jednotlivých vozů vyšplhají, si netroufáme odhadovat, je však dost možné, že se některé prodají i za vyvolávací cenu, která je v přepočtu asi 220 tisíc korun. Rozhodně se však pro armádu jedná o lepší kšeft, než je nechat sešrotovat. To by totiž stálo poměrně dost peněz.