KIA přichází na trh s novým litrovým tříválcem

kia-kappa-1I korejská KIA se musí podřídit emisním limitům a proto do Evropy přichází s novým litrovým tříválcem, označeným jako „Kappa“. Jedná se o přeplňovaný motor s přímým vstřikováním, který by mohl do budoucna konkurovat i oblíbenému EcoBoostu od Fordu.

Prozatím se ví jen to, že bude mít motor 118 koní a 172 Nm točivého momentu. Zatímco nejvyšší výkon je dostupný v šesti tisících, maximálního točivého momentu dosahuje tříválec mezi 1400 a 4100 otáčkami. KIA si od motoru slibuje o 10 až 15 procent nižší spotřebu, než u dosavadního atmosférického čtyřválce 1.6. Aby motor uspěl, musel být doslova nabalen technologiemi. Zajímavostí jsou tak například laserem opracované vstřikovače, které by měly zaručit vyšší tlak a rovnoměrnější míchání směsi. Chladící okruh disponuje hned dvěma termostaty, kdy jeden reguluje teplotu hlavy a druhý teplotu bloku.

Poprvé bude motor spatřen v Ženevě a uvedení na trh se bude konat na konci tohoto roku. Zezačátku bude k dispozici pouze v modelu Cee’d, vybaveném paketem GT Line, ale brzy se rozšíří i do dalších modelů nabídky.