Volkswagen představil nový dvanáctiválec

Volkswagen W12 4Koncernová rodina už na Vienna Motor Symposium představila čtyřválcový dvoulitr o výkonu 190 koní, a nyní přichází další přírůstek, určený do nejvyšších tříd osobních vozů. Řeč je o novém přeplňovaném dvanáctiválci z dílen Volkswagenu, který slibuje být tím nejekonomičtějším v segmentu luxusních automobilů.

Motor má uspořádání dvojitého W a objem šest litrů. Výkon činí solidních 600 koňských sil a točivý moment masivních 900 Nm. Technická data pokračují i dál a mluví se o zrychlení do čtyř sekund v závislosti na modelu a maximální rychlosti přes 300 km/h.

Samozřejmostí nové pohonné jednotky je přehršel technologií. Nový motor bude mít jako některé další z rodiny TSI dvojí systém vstřikování, kdy je přímý vstřik doplněn ještě klasickým vícebodovým. Pro snížení spotřeby je k dispozici systém start/stop a také deaktivace válců při ustálené jízdě. Pro co nejklidnější chod přidal Volkswagen elektromagnetický tlumič kmitů, ovládaný řídící jednotkou.

Povrchy v motoru jsou opracovány laserem a tisková zpráva hovoří i o mazacím okruhu, který je dimenzován pro využití v terénu. Tato zmínka napovídá, že by mohl být nový motor poprvé k vidění v připravovaném SUV Bentley Bentayga.