Co mě štve na autech a kolem nich: „JDM P*ČO“

JDMJeště donedávna byli majitelé starších japonských aut smířeni s tím, že jejich vozy, až na čestné výjimky, nejsou ničím extra zajímavým. Zástupy šestkových Civiců příliš nadšení v srdci automobilového fanouška nevyvolají, a jejich majitelé si toho byli vědomi.

Jenže potom došlo k zásadnímu převratu, neboť někdo přišel s tím, že japonská auta přece nejsou jen tak něco. Japonská auta jsou totiž přece JDM! A to je něco extra. To je dokonce tak extra, že by se i majitelé amerických korábů mohli jít schovat, nedejbože ti trapáci, co ještě pořád jezdí v evropských plechovkách.

Jenže právě zde dochází k té zásadní chybě, kdy je označení JDM, kterému je přisuzována až magická moc, využíváno zcela chybně. Zkratka JDM totiž znamená „Japanese Domestic Market“ a ti co umí o něco lépe anglicky, se již nyní pravděpodobně dovtípili, o co tady jde. Zkratkou JDM je totiž možno označovat výhradně vozy a různé verze vozů, které byly prodávány na japonském trhu A NIKDE JINDE.

Takže si to tedy vyzkoušíme:

Je můj Civic šesté generace, vyrobený v Japonsku označitelný za JDM? Není. Onen Civic se sem totiž dostal tradiční cestou přes importéra s levostranným řízením a byl zde prodán běžným způsobem.

A co můj Nissan 200SX generace S14? Tady už to možná leckoho překvapí, ale ani 200SX, v Japonsku prodávaný jako Silvia není právoplatným obyvatelem JDM scény. I tento vůz se právě pod označením 200SX prodával v Evropě, v USA a na dalších trzích a to opět i s levostranným řízením. Většina těchto vozů u nás, byla původně prodána v Německu nebo jiném evropském státě.

Ok, Nissana 200SX S14 jsem prodal, a místo toho koupil Skyline generace R33. Můžu už si konečně říkat majitel JDM? Ano! V tomto případě se jedná o vůz, který je skutečně označitelný jako JDM. Nissan R33 se nejen nikdy nedělal s levostranným řízením, ale dokonce se nikdy nevyvážel mimo japonský trh. Vůz, který se nakonec dostal do ČR tak pravděpodobně absolvoval dlouhou cestu, plnou nejen přepravy v kontejneru, ale také byrokratického jednání s úředníky, kteří měli problém například s neexistujícím VIN kódem vozu.