Ford Mustang – vznik americké legendy

Mustang 11Ford Mustang je dost možná nejznámějším americkým autem. Legendární sportovní vůz s divokým koněm ve znaku. Všichni jsme jej někdy viděli, ale věděli jste, jak vlastně vznikl? Mustang to ve svém počátku neměl ani trochu jednoduché a vedení Fordu tomuto projektu vůbec nevěřilo.

Automobilka Ford Motor Company procházela krizí, tudíž si nemohla dovolit žádný velký risk, který by mohl znamenat okamžitý bankrot. Lee Iacocca vynaložil obrovské úsilí na to, aby mohl jeho vůz do výroby. Podařilo se mu přemluvit samotného Henryho Forda II., který nad prototypem nakonec pronesl památný monolog: „Pánové, já tu zatracenou věc schválím, abych se vás zbavil, ale… musíte ji prodat. Jde o vaše krky.“ Automobil byl založen na základu Fordu Falcon.

Ford Mustang byl představen 17. dubna 1964 na autosalonu v New Yorku. Ten samý den už stály Mustangy na prodejnách všech 8160 dealerů Fordu po celých Spojených státech amerických. O vůz byl obrovský zájem, o čemž svědčí i to, že se jednalo o nejúspěšnější Ford od Modelu A (1927-1931). Během prvního roku výroby se prodalo 418 812 kusů a během prvních dvou let prodeje vytvořil Mustang čistý zisk 1,1 miliardy USD.

V nabídce byly celkem 4 různé motorizace. Mezi menší motory patřily šestiválce o objemech 2,8 nebo 3,3 litru, ale tou lepší volbou byly vidlicové osmiválce o objemech 4,3 a 4,7 litru. U všech motorizací byla na výběr čtyřstupňová manuální převodovka nebo třístupňová automatická. Nejslabší motor byl vyřazen z výroby během roku 1966 z důvodu malého zájmu zákazníků.

Úspěch Fordu Mustang vedl ke vzniku nové kategorie „pony car“ – výkonné kompaktní sedany s dlouhou přídí a krátkou zádí. Díky tomu se zrodily další legendy jako Chevrolet Camaro, či Plymouth Barracuda. Mimo USA se Mustangem inspirovala další kupé jako Chevrolet Capri a Toyota Celica, ale to už je jiný příběh.