Kult: Hot Rod

Hot Rod 6Amerika se v poválečném období stala symbolem svobody. Z výrobních linek automobilek začaly sjíždět vozy, jejichž design asi nebyl dodnes překonán. V té době se také zrodila část automobilové kultury nazývaná „hot rod“. Možná se ptáte na původ tohoto názvu, ten ale není zřejmý. Je možné, že je založen na vysokém výkonu motoru změnou zdvihu klikového hřídele. Druhou možností jde o zkrácení spojení „hot roadster“, který byl upraven na vyšší rychlost. Roadstery jsou v této oblasti dodnes velmi oblíbené díky jejich nízké hmotnosti.

Tento styl úprav vznikl ve Spojených státech amerických v průběhu 50. let. Samotní upravitelé byli zpravidla vysloužilí vojáky z Druhé světové války. Ti si během válečného období osvojili mechaniku a pobírali výsluhy, mnohdy tak vysoké, že nemuseli pracovat. Díky těmto skoro ideálním podmínkám se mohli věnovat úpravám automobilů. Do starých vozů z 20 – 40. let začali montovat motory, převodovky a podvozkové díly z tehdy moderních automobilů. V kombinaci s nízkou hmotností byly tyto vozy velmi rychlé, ale i přesto byly dále dimenzovány do vyšších výkonů.

V tomto období vznikla další velmi známá úprava, „top chop“. Jedná se o úpravu, během které se odříznou sloupky střechy, která se rozřízne na 4 díly a sloupky se zkrátí. Tyto 4 díly jsou pak zpět přivařeny na své původní místo, přičemž vznikne na střeše prázdný kříž. Ten se musí vyříznout z druhé střechy a přivařit do druhého prostoru tak, aby střecha navazovala a byla rovná.

Hot rod je mezi fanoušky amerických automobilů velmi oblíbeným směrem, který lze považovat za životní styl.