Shelby American představuje výroční edici Cobra Daytona Coupe

Daytona CoupeUž je to padesát let od toho, co Shelby vyjel na závodní tratě s velmi speciálním autem. Řeč je o Cobra Daytona Coupe – o vozu, který vznikl z roadsteru Cobra po zjištění, že auto bez pevné střechy a s nulovou aerodynamikou není konkurenceschopné. Nyní po letech vyvstává opět šance, koupit si svůj originální kus.

Shelby American se totiž k padesátému výročí rozhodlo představit velmi omezenou sérii padesáti aut, postavených podle originálních nákresů a dodržující původní míry a konstrukci. Některé detaily, jako například brzdy, se sice zlepšily, ovšem další věci jako odpružení listovými pružinami nebo volant s dřevěným obložením zůstaly. Co je však nejdůležitější, vzniknou hned dvě různé verze, odlišující se karoserií. Zatímco levnější varianta bude mít karoserii z laminátu, ta dražší se pochlubí celohliníkovou.

Jak se však dalo předpokládat, nejedná se ani trochu o levnou legraci. Zatímco laminátová Cobra Daytona Coupe vyjde na 179 995 dolarů (4.5 milionu korun) ta hliníková stojí 349 995 dolarů (8.7 milionu korun). Za tyto ceny se navíc nejedná o kompletní vozy, ale pouze o šasi bez pohonného ústrojí. Do nich však Shelby Engine Company nabídne originální, u nich postavený osmiválec o objemu 289 kubických palců (4.7 litru).