Figure 8 racing – nejšílenější motorsport v historii?

racing1Možná vás ji nutili dělat v autoškole, možná jste si zajížděli samosvorný diferenciál. Tak či tak jste asi někdy v životě jezdili klasickou osmičku. Ovšem jak by to vypadalo, kdyby spolu s vámi jezdilo osmičku ještě dalších cca 30 aut a všechna s vámi závodila?

Představte si, že někteří lidé jsou dostateční magoři na to, aby to skutečně provozovali. Takže zatímco se někde řeší, jak udělat závody bezpečnější a snížit počet havárií, banda Američanů na to má svůj, poněkud opačný názor. Závodění osmičky, neboli Figure 8 racing, tady má dlouhou historii. Jezdí se zpravidla na prázdných stadionech s asfaltovým povrchem. Uprostřed, kde se proudy aut setkávají, se samozřejmě žádné ochranné prvky nekonají a jezdcům tak nezbývá, než dávat pozor. Když se srazí, tak jsou holt sražení, odklidí se pryč a jede se dál.

K závodům jsou zpravidla využívána stará auta bez oken a s bezpečnostními rámy, ve vyšších soutěžích potom závodní speciály podobné americkým sprinter cars. Ty již disponují přítlačnými křídly a další aerodynamikou.

Jako perfektní ilustrace toho, co se při takovém závodě děje, poslouží následující video, pořízené během tříhodinového klání World Figure-8 v Indianapolis. Nenechte se odradit první minutou, kdy jsou auta ještě v jednom chumlu. Jakmile se vozy po trati více rozprostřou, začne celá věc připomínat přelidněnou indickou křižovatku…YouTube Direkt