Luxusní kabriolet Rolls-Royce Dawn oficiálně

Rolls-Royce Dawn 8Britský Rolls-Royce představil nový kabriolet Dawn, který vychází z kupé Wraith. A jak už asi tušíte, i nový vůz je přesně takový, jaký by měl správný Rolls-Royce být. Dokonale elegantní, s úchvatnou siluetou, silným motorem a vytříbenou kultivovaností. V současnosti se také jedná o jediný luxusní kabriolet, který sveze hned čtveřici pasažérů.

Vnitřní konfigurace vozu je 2+2, což ve většině případů znamená, že jsou zadní sedadla sotva použitelná. Rolls-Royce ovšem vzal přístup k zadním pasažérům zodpovědně a výsledkem je dvojice míst, za kterou se nemusí stydět ani kdejaký sedan střední třídy. O tom, že se s pasažéry navíc počítá, svědčí i pro kabriolet netradiční čtyřzónová klimatizace. Pochopitelně je po celém vnitřním prostoru velké množství dřevěných panelů, které si zákazník volí sám podle vkusu z několika variant.

Střecha sama o sobě je potom uměleckým dílem. Plátěná střecha využívá hladké „francouzské švy“ které byly využity za cílem co nejnižšího aerodynamického hluku a tedy pro vytvoření nejtiššího kabrioletu současnosti. K tomu pochopitelně náleží i možnost operovat s elektrickým mechanismem střechy až do rychlosti 50 km/h. Celá operace sundání nebo nandání střechy trvá kolem dvaceti sekund a Rolls-Royce tvrdí, že probíhá v takřka dokonalé tichosti.

Pod dlouhatánskou kapotou, která je zakončena jak jinak než figurkou Spirit of Ecstasy, ukrývá se motor, jehož objem a počet válců nelze nazvat jinak než výrazem „důstojný“. Jedná se o dvanáctiválec o objemu 6.6 litru, který je dopován dvojicí turbodmychadel. Za ujištěním, že je výkon vozu „dostatečný“ stojí v tomto případě hodnota 563 koní a točivý moment 780 Nm. Ne že by na tom nějak extra záleželo, ale zrychlení z nuly na sto zabere 4.9 sekundy a maximální rychlost je elektronicky omezena na 250 km/h.