Volkswagen zrušil vývoj desetistupňové převodovky DSG

vw-7-speed-dsgNěmecký Volkswagen, který v roce 2013 poprvé informoval o chystané desetistupňové, dvouspojkové převodovce, nyní zrušil její vývoj. Důvodem jsou velmi vysoké náklady a náročnost na výrobu, které by se velmi dlouho a velmi těžko vracely na uspořeném palivu.

 Zároveň se ovšem jedná o jasný signál, že mánie s počtem rychlostí u osobních aut končí. Volkswagen totiž není jediný, který zavrhl větší počet rychlostí, a skončí tedy na osmi. Stejně to udělalo například i BMW, které řeklo, že zatímco se osmička v převodovce ještě stále významně projevila na spotřebě, devátý a desátý převod by již nepřinesly žádné klady. Některé značky sice ještě stále na devítistupňových a desetistupňových převodovkách pracují, ale z více zdrojů se již potvrdilo, že větší počet rychlostí než osm, je do osobního auta čirý nesmysl.

Jak zároveň Volkswagen řekl, převodovky v tuto chvíli nejsou prioritou a lze se zaměřit na věci důležitější a urgentnější. I do budoucna se tak doufejme, budeme setkávat hlavně s tím, že budou výrobci šetřit palivo skrze úspory hmotnosti. Právě lehčí materiály totiž nejen, že zlevňují provoz, ale zároveň umí zajistit i lepší jízdní vlastnosti a dynamiku.