Lexus GS F se vrací k pravé podstatě supersedanů

Lexus GS F 18Velké luxusní sedany kombinované s výkonnými motory a sportovními podvozky, byly pro mnoho lidí vždy obrovským tahákem. Do vybrané společnosti Mercedesu E63 AMG, BMW M5, Jaguaru XFR, Cadillacu CTS-V a Audi RS6 nyní přibývá další vyvolený. Lexus totiž představil model GS F, který se oproti všem konkurentům může pochlubit něčím navrch.

Lexus se totiž ve zmíněné společnosti stává jediným modelem, poháněným atmosférickým motorem. Jedná se o plnokrevný japonský osmiválec, který se pyšní důstojným objemem pěti litrů, patřičným pro vůz tohoto postavení. Agregát nabízí 467 koní při 7100 otáčkách a 527 Nm točivého momentu, který je dostupný již od 4800 otáček. Díky osmistupňovému automatu, který přenáší sílu na zadní kola, zvládne GS F sprint z nuly na sto za 4.4 sekundy.

467 koní je výkon sice nezanedbatelný, ovšem v porovnání s některými přeplňovanými konkurenty stále lehce pokulhává. Třeba etalon v podobě BMW M5 nabídne 560 koní, brutální Cadillac CTS-V jde potom ještě dál s ohromným stádem 640 koní. Proti této dvojce ovšem vytahuje GS F eso z rukávu v podobě hmotnosti. S 1830 kily je oproti Cadillacu lehčí sice jen o 50 kilogramů, oproti BMW už je to ale o celých 130 kilogramů. Uvidíme, co na to řekne Jaguar, který by měl brzy představit ostrou verzi nového, celohliníkového XF.

Vedle zajímavého a výkonného motoru, odlišuje se GS F od zbytku běžných modelů GS samozřejmě i vzhledem. Jak už tomu u Lexusu bývá, dominuje předku obří tlama chladiče a nechybí mnoho aerodynamických prvků. Vůz je potom zakončen mohutným difuzorem, ve kterém jsou čtyři koncovky výfuku poskládány po vzoru supersportovního LFA. Dramaticky vyhlížející interiér s karbonovými prvky je navržen tak, aby vám nedal zapomenout, s čím máte tu čest.

Lexus už zveřejnil i prodejní cenu, platnou pro americký trh. Model GS F si američtí zákazníci odvezou od dealera do své garáže již za 84 480 dolarů (2 miliony korun). Katalogové ceny jednotlivých balíčků výbavy jsou ale stále neznámé. Volit můžete jeden z osmi odstínů laku – Molten Pearl, Ultrasonic Blue, Ultra White, Atomic Silver, Liquid Platinum, Nebula Gray, Caviar a Matador Red.