Mazda odhalila koncept RX-VISION

RX-Vision 3Po letech čekání, doufání, zoufání a proseb, vznášených směrem k japonským bohům, můžeme konečně říci – sporťák s Wankelem je zpátky! Mazda totiž oficiálně odhalila koncept, který přináší novou naději všem jedincům, kterým jsou trojúhelníkové rotory bližší, než konvenční písty. Japonci to s Wankelem rozhodně nehodlají vzdát.

K velké radosti všech lze potvrdit, že koncept RX-VISION je po každé stránce zcela „v pořádku“. Elegantní kupé s dlouhou přídí je jedním slovem nádherné a o přehnaně konceptuálním vzhledu se zde nedá příliš hovořit. Pod kapotou se potom ukrývá zbrusu nový motor s rotačními písty, který dostal název SKYACTIV-R. Specifikace bohužel nebyly odhaleny, nicméně lze předpokládat přeplňování a možná i implementaci hybridních technologií. Neznámý výkon motoru se přenáší skrze neznámou převodovku na zadní kola.

Interiér je vskutku minimalistický a zahrnuje pouze jednoduchou palubní desku obšitou kůží, dvojici karbonových skořepin a tříramenný volant s velkým odsazením. Moc hezky vypadá hlavice řadicí páky, ale soudě dle absence pedálu spojky se lze domnívat, že se bude stejně jednat o nějaký druh automatu. Přístrojovému panelu dominuje velký otáčkoměr cejchovaný do deseti tisíc – tak to má být.

Velkou otázkou zůstává, jak to bude s budoucností Wankelu v produkčních modelech. Podle oficiálního vyjádření vývoj stále pokračuje vpřed a Mazda chce být i do budoucna jediným výrobcem, který využívá služeb Wankelova motoru ve svých osobních autech.