Volvo převezme plnou odpovědnost za nehody svých autonomních vozidel

Volvo Drive MeAutonomní auta, nebo chcete-li auta, která se řídí sama, jsou v současnosti velkým tématem. Na trhu je již v tuto chvíli mnoho modelů, které jsou schopny zcela samostatné jízdy bez lidského zásahu, a v podstatě jediným zákysem, který v tom brání, je legislativa. Stále se totiž neví, kdo bude zodpovědný za nehodu, způsobenou autonomním vozem.

Zásadní zlom v této oblasti ovšem udělalo švédské Volvo. Automobilka se chystá přivést autonomní vozidla na trh jako jedna z prvních a učinila prohlášení, podle kterého na sebe v případě nehody vezme plnou odpovědnost. Volvo je tak vůbec prvním výrobcem, který dal zákazníkům podobný příslib a je tak zřejmé, že ve svá samočinná auta bezmezně věří.

Systém plně autonomního řízení Drive Me by se měl v sériových Volvech objevit již do dvou let. Vůz bude využívat mapové podklady s GPS, radary, laserové skenery a ultrazvukové senzory k tomu, aby se byl schopen sám pohybovat kdekoliv a zcela bez zásahů posádky. Tento pokrok nicméně rozhodně neznamená konec řízení. Prostě se jen zpříjemní cestování v autech lidem, kteří raději než na silnici, stejně koukají do mobilů a tabletů. Navíc v tom budeme moc jezdit i pod vlivem, a přiznejme si, to se taky hodí.