Ford GT použije jako první auto na světě sklo Gorilla Glass

005-ford-gt-1Ford slibuje od nového GT technologicky vyspělý produkt a jak to vypadá, přesně takový i dostaneme. Dobrou zprávou je, že spíš než aby Ford využíval hybridních technologií, volí standardní pohonné ústrojí a zaměřuje se na to, kterak srazit váhu co možná nejníže. Jedním ze způsobů je i revoluční použití skla, známého pod označením Gorilla Glass.

Pokud máte pocit, že jste o „gorilím skle“ již někdy slyšeli, zkuste se podívat, jestli jedno takové nemáte na svém chytrém telefonu. Právě jako kryt displeje se totiž produkt amerického výrobce Corning často používá. V zásadě se jedná o tvrzené sklo, které i přes minimální tloušťku (pro potřeby telefonů se vyrábí v síle 0.3 a 0.4 mm) vydrží uchránit displej při pádu na zem z jednoho metru.

Použití Gorilla Glass v automobilovém průmyslu je však naprostou novinkou, která udělá z Fordu GT jakýsi „testovací subjekt“. Na voze se bude nacházet na třech místech a to jako čelní sklo, jako kryt motoru a jako přepážka mezi motorovým prostorem a interiérem. Aby sklo poskytlo ty správné vlastnosti, bude se jednat o třívrstvý sendvič složený z vlastního tvrzeného skla Gorilla Glass, plastové izolační mezivrstvy a vrstvy klasického skla.

Výsledkem je materiál, který je pětkrát pevnější, než běžné automobilové sklo. Díky tomu jej lze na GT použít až o polovinu slabší vrstvu bez narušení odolnosti a dokonce i akusticky izolačních vlastností. Na hmotnosti se tím ušetří celkově asi šest kilogramů, pochopitelně v té nejdůležitější, vrchní části. Teď už zbývá jen otázka, kolik bude stát výměna téhle srandy.