DeLorean DMC-12 vstoupí znovu do produkce

delorean-dmc12-7V USA vstoupil v platnost zákon, který by v naší zaprděné Evropské Unii prošel jen s velkými obtížemi. Američtí výrobci totiž smí v omezených nákladech vyrábět repliky historických automobilů, které budou moci jezdit po silnici. Prakticky jediná omezení tkví v tom, že originály musí být přes 25 let stáří a nesmí jich být více než 365 za rok.

Této možnosti se okamžitě chytla firma DeLorean Motor Company sídlící v Texasu. Ač by se tak podle názvu mohlo pozdávat, pravdou je, že tato společnost nemá kromě jména nic moc společného s původní automobilkou DeLorean. Jediným produktem této dávno zkrachovalé, přesto však známé značky, byl futuristický sporťák DMC-12 z počátku osmdesátých let. Právě současná DeLorean Motor Company se zabývá prodejem náhradních a tuningových dílů, servisem a repasí originálních aut.

Až dosud byl jediný způsob, kterak se dostat k DMC-12, koupit jedno z 8 683 aut, která během dvou let výroby vyjela z fabriky. Nyní se však chystá zcela čerstvá, ačkoliv zákonem značně omezená, várka nových aut. Tu bude DeLorean vyrábět přímo v Texasu a samozřejmě zachová co nejvíc originálních prvků.

Vůz se tak bude nadále pyšnit unikátní a futuristickou nelakovanou karoserií z nerezové oceli, racčími dveřmi a celkovým vzhledem. Na přetřes však přijde původní nemastná a neslaná pohonná jednotka. Šestiválec o objemu 2.85 litru měl v originálním voze výkon 130 koní, což bylo do sporťáku málo už tehdy. Z prostorových důvodů jej nahradí pravděpodobně opět šestiválec, ale modernější a o hodně výkonnější. Mluví se konkrétně o nějakých 350 – 400 koních a je možné, že se objeví i více variant.

Kromě lepšího motoru bude mít nové DMC-12 také větší brzdy, větší kola, jinak nastavené odpružení a moderní výbavu v interiéru. Ve výsledku se tak bude DeLorean snažit na základě dosavadních zkušeností s originálními auty, postavit skutečně ultimativní a plně funkční vůz.

A nyní trochu těch horších zpráv. DeLorean nepřehání své ambice a dopředu tvrdí, že alespoň po první rok výroby 2017, nebude určitě zvládat víc než jeden kus měsíčně. Teprve potom by se měla produkce rozeběhnout na vyšší obrátky, stále však omezená zákonným stropem 365 aut ročně. No a potom je tu cena. Zatímco repasovanou původní DMC-12 koupíte u DeLoreanu už za 45 tisíc dolarů (1.1 milionu), nový kus bude cenově někde okolo 100 tisíc dolarů (2.5 milionu).

Nezařazené