Mercedes-Benz oslavuje 40 let výročí legendární W123

W123Je tomu neuvěřitelných 40 let od doby, co se světu poprvé představila dnes již legendární „razdvatrojka“. Předchůdce moderní třídy E, který ve své době formoval podobu prémiových sedanů dneška, byl ještě deset let nazpět laciným autem, kterých se u nás pohybovala spousta. Nyní jeho cena míří k výšinám a dolů už nikdy neklesne.

Dnes se o klasický Mercedes sice zvedá zájem, ale faktem je, že v roce 1976 byl vůz takřka na roztrhání. W123 bylo představeno hned v lednu a takřka okamžitě rozprodáno na rok dopředu. Poptávka dosahovala dokonce takové úrovně, že kdo svůj kus ještě během prvního roku opět prodal, mohl si za něj bez obav říct původní kupní cenu.

Během let přibylo dokonce několik karosářských variant. K původnímu sedanu nabídl Mercedes ještě kombíka, kupé a limuzínu s prodlouženým rozvorem, která oproti standardu narostla o 63 centimetrů.

Pod kapotou se vyskytovala široká paleta motorizací od slaboučkého, ale nezničitelného dieselového čtyřválce 200D, až po relativně silné benzínové šestiválce 280E. O tom, že byl Mercedes ve své době pionýrem pokroku, svědčí i tovární verze na LPG nebo netradiční pětiválcový turbodiesel.

Na konci životního cyklu v osmdesátých letech se dokonce experimentovalo s autem na vodík a s elektromobilem. V oblasti bezpečnosti přinesl Mercedes do hry promyšlené deformační zóny a již v roce 1982 nabízel i příplatkový airbag.

Za devět let výroby, vyrobilo se bezmála 2.7 milionu W123. Největší zastoupení s 2.4 miliony vyrobených kusů měl standardní sedan, kdežto kupé s necelými sto tisíci je o dost vzácnějším kouskem.

Nezařazené