Opel přiveze do Ženevy koncept malého sporťáku GT

Opel GT 1S více než měsíčním předstihem odhalil Opel koncept vozu, který by měl být nástřelem sportovních modelů budoucnosti. Jedná se o vcelku minimalistické, lehké a kompaktní sportovní kupé, vybavené skromným litrovým motorem. I přesto bychom na něm však nalezli celou řadu novátorských prvků, z nichž některé jsou trochu přehnané.

Asi jako úplně první zaujmou na voze svítivě červené přední gumy, od kterých se táhne dlouhá červená linie, rozdělující horizontálně prakticky celé auto. Zatímco některá světová média velebí červené pryže a věští „příchod nenudných, nečerných pneumatik“ mnohým jedincům je jasné, že gumy jsou černé od toho, aby nebyly pořád špinavé.

Tradiční kliky dveří budete v uhlazené siluetě vozu hledat marně, stejně jako normální zpětná zrcátka. Dlouhé dveře vytažené až ke kolům se otevírají po dotyku speciální plochy a zrcátka byla nahrazena dvojicí kamer, jejichž obraz je posílán do monitorů v interiéru. Samotný vnitřek však nijak detailněji popsán není a nezbývá než si vystačit s jedinou fotkou, která poodhaluje vnitřní prostor skrze otevřené dveře.

Jak bylo řečeno v úvodu, pod kapotou není ani nijak drasticky silný motor, ani žádné módní hybridní ústrojí. Jedná se o prostý benzínový tříválec s objemem jednoho litru, který díky přeplňování turbodmychadlem dodává výkon 145 koní. Ten se přenáší skrze šestistupňovou automatickou převodovku a známo není ani to, jestli na přední či zadní kola. Udávané zrychlení z nuly na sto činí necelých 8 sekund, maximálka se potom slabě vyhoupla přes hranici 200 kilometrů v hodině.

Samotné pojetí vozu napovídá, že se spíš než o koncept s reálnou nadějí na výrobu, jedná o vizi možné budoucnosti. Vůz podobného názvu i zaměření se tak v několika příštích letech u Opelu pravděpodobně objeví, ovšem oproti tomuto GT, jenž se představí na letošní Ženevě, nezůstane kámen na kameni.