Právě testujeme: Hyundai ix20 1.6 CVVT 6AT

P1120095Příspěvek korejského Hyundaie do kategorie mini MPV nese název ix20. A i když stejně jako u jeho konkurence, nebudete pravděpodobně žasnout nad elegantním vnějším vzhledem, umí oslovit zejména promyšleným interiérem a praktickou stránkou. Mnou testovaný kousek si navíc nese vskutku netradiční pohonné ústrojí s relativně silným motorem.

Downsizingová mánie nedošla ještě v Hyundaii příliš daleko a tak se pod kapotou nachází atmosféricky plněný čtyřválec, nabízející objem 1.6 litru. Jednotka je oproti mnohým motorům konkurence dnes již o dost větší a nezaostává ani výkonem. 123 koňských sil není úplně málo a naprosto hravě stačí k tomu, aby stádo bez problému spolupracovalo se šestistupňovou automatickou převodovkou, u které se o přenos síly stará starý dobrý hydrodynamický měnič.

Kombinace kultivovaného motoru a vcelku vychytaného automatu je zárukou toho, že se zejména v městské zástavbě jedná o nadmíru příjemnou jízdu. Motor s převodovkou spolupracují jedna ruka, řazení je naprosto klidné a ani reakční doba na sešlápnutí plynu nepatří mezi ty beznadějně dlouhé. Navíc nastane-li potřeba prudšího zrychlení, dá se motor do práce a ve vyšších otáčkách vykouzlí důstojnou akceleraci, dostačující i k bezpečnému předjíždění. Dobrý dojem kompletuje i rozumně naladěné zavěšení, které bez větších problémů filtruje nerovnosti k naprostému pohodlí posádky.