VLF Automotive představuje nový projekt Henrika Fiskera

VFL-Force-1-2Designér Henrik Fisker, který propůjčil své jméno vizionářskému elektromobilu Karma, vrhnul se nyní na nový projekt ze zcela opačné strany barikády. Jeho nový vůz, který je pod záštitou značky VLF Automotive, nese název Force 1 a rozhodně se nejedná o elektromobil, nýbrž o hrubiánský sporťák, stojící na základech současného SRT Viper.

Zrovna Viper je k úpravám tohoto typu jako dělaný. Jeho páteří je totiž plochý rám, na který jsou nainstalovány všechny komponenty, agregáty a také panely karoserie. To znamená, že šasi s podvozkem a hnacím ústrojím lze ponechat bez úprav a vytvořit karoserii novou, zcela dle vlastní fantazie. Ta u Force 1 je na první pohled elegantní kupé s řízným tvarem, u kterého se nezapře jistá podobnost s již zmiňovanou Karmou. Tím, že je celá karosérie z karbonu, se navíc citelně ušetřilo na hmotnosti. Celý vůz váží pouze 1538 kilogramů.

Ač tato hmotnost není nijak extrémně nízká, rozhodně dosti extrémně koreluje s výkonem. Srdcem vozu je totiž desetiválec o objemu 8.4 litru, který nabízí ohromujících 745 koní. Na zadní kola se síla přenáší buď skrze šestistupňový manuál, nebo skrze automat.

V první várce se vyrobí 50 kusů Force 1 a každý z nich vyjde na nemalých 268 500 dolarů, což je necelých sedm milionů korun. Peněz sice hromada, ale za tu exkluzivitu to snad i stojí…