Aston Martin Vulcan dostane vůbec poprvé revoluční systém Nexcel

2015-aston-martin-vulcanVýměna oleje patří sice k těm jednodušším úkonům na autě, přesto však vyžaduje nějaký čas, nářadí a co je hlavní, tak prostor a možnost auto zvednout. Společnost Castrol chce však tomu všemu učinit přítrž a provést revoluci v oblasti toho, jak měníme naše oleje. Jako první testovací vůz, zvolil Castrol okruhovou bestii od Aston Martin.

Model Vulcan, kterého se vyrobí jen čtyřiadvacet kusů, stane se tak prvním sériovým autem, využívajícím zásobník oleje Nexcel. Jedná se o cartridge vloženou v motorovém prostoru, která obsahuje jak olej, tak i filtr. Samozřejmě se jedná o mazání takzvaně se suchou skříní, kdy je náplň uložena mimo blok motoru. K mazacímu systému je Nexcel připojen třemi konektory – jedním vedoucím směrem do motoru, druhým zpátky do zásobníku a třetím odvzdušňovacím.

Největší výhoda spočívá v již zmíněných výměnách. Stačí totiž zvednout kapotu a zásobník Nexcel vyjmout, přičemž nenaděláte vůbec žádný nepořádek. Potom se vezme nová náplň a jednoduše se „zacvakne“ na původní místo. Konkrétně v případě Aston Martinu Vulcan se hovoří o tom, že by měla celá výměna zabrat deset sekund. O rychlost v sekundách jde sice jen při ostrém použití během vytrvalostních závodů, ale celkové zjednodušení při výměně oleje by užil každý.

Nyní je tedy Excel doménou monstra na okruh o výkonu 820 koní, ale plán je vyjít s novinkou na trh i mezi běžná silniční auta. Už brzy by se tak někteří výrobci mohli začít u svých modelů zbavovat klasické olejové náplně a nahrazovat jí zásobníkem Castrol Nexcel.