Lamborghini slaví důležité výročí modelem Centenario

Centenario 8Řekněte, kdy jste naposledy pořádně oslavili to, že měl váš šéf či zakladatel firmy narozeniny. Ferruccio Lamborghini, zakladatel italské manufaktury na výrobu supersportů, se sice oslav sta let od svého narození již nezúčastní, ale myslím, že by byl na svou firmu a na to, co připravila k jeho významnému výročí, právem hrdý.

Dárek k jeho nedožitým narozeninám se totiž jmenuje Centenario a jde o limitovaný model, kterého se vyrobí pouhých 40 kusů. Jako základ posloužil starší Aventador SV, který propůjčil nejen šasi, ale hlavně gigantický atmosférický dvanáctiválec o objemu 6.5 litru, který nyní pumpuje ze svých útrob ohromný výkon 770 koní. To stačí k tomu, aby Centenario zrychlovalo z nuly na sto za 2.8 sekundy a dosahovalo maximálky přes 350 km/h.

O aerodynamiku je samozřejmě náležitě postaráno. Klínovitý profil celého vozu je zakončen nejen velkým difuzorem, ale také skrytým přítlačným křídlem, které se automaticky vysouvá a vytváří tak přítlak . O odpružení se starají magnetické tlumiče s nastavitelnou tuhostí, o zastavení zase čtyři karbon-keramické brzdy. Úplnou novinkou u Lamborghini je natáčecí zadní náprava. Ta pomáhá udržet stabilitu ve vysokých rychlostech, a zlepšuje manévrovatelnost v nízkých. Celá karoserie je karbonová, což se spoustou dalších odlehčení vede ke hmotnosti pouhých 1520 kilogramů.

Jak už bylo řečeno, vyrobí Lamborghini pouze 40 kusů svého nového a nejsilnějšího modelu. Všech 20 kupé a 20 roadsterů je však již v tuto chvíli rozprodáno a to i přes horentní cenovku, která dělá 47 milionů korun.