Ford odhaluje nový dvoulitrový diesel EcoBlue

EcoBlue 1Ford slaví se svými motory úspěchy, o tom není pochyb. Koneckonců tříválcový litr EcoBoost dostal již několikáté ocenění motor roku, reflektující jeho úspornost, výkon a samozřejmě i ekologičnost. Nyní chce Ford dosáhnout těch samých ocenění i ve sféře naftových motorů a vypouští proto na trh nový dvoulitr, chlubící se názvem EcoBlue.

Podle Fordu, měl by naftový dvoulitr EcoBlue zcela změnit vnímání efektivity, spotřeby a výkonu u naftových motorů. Nový agregát má být lehčí, silnější a úspornější než dosud a jako první se objeví v dodávkách Transit a Transit Custom. Zde nabídne hned tři výkonové varianty a to 105, 130 a 170 koní. Oproti zastarávajícímu dieselu 2.2 TDCi, nabídne nový dvoulitr o 20 % více točivého momentu ve velmi nízkých otáčkách. Zatímco starý naftový motor ve 1250 otáčkách za minutu již protestoval, ten nový by zde měl být pružný a ochotný zrychlovat.

U dodávek ovšem aplikace nové pohonné jednotky neskončí. Nebude dlouho trvat, a motor se objeví také v osobních autech, kde bude doplněn ještě další variantou o objemu 1.5 litru.