Aston Martin vyvinul další koncept společně s karosárnou Zagato

aston002-1Je tomu padesát let od chvíle, co se britská automobilka Aston Martin prvně spojila s karosárnou Zagato za účelem vytvoření speciálního konceptu. Tehdy se jednalo o DB4 GT a dnes, u v pořadí pátého vozu, je to model Vanquish. Koncept se představí již tento víkend na akci Concorso d’Eleganza Villa d’Este.

Z Vanquishe zmizela jeho původní karoserie, kterou nahradila jiná, unikátní a celokarbonová. Zatímco příď zůstala poměrně typická a věrná Astonu Martin, protažený zadek se změnil k nepoznání. Objevují se zde kruhové světlomety z LED diod, typické pro Zagato, a také ohromný difuzor, sahající do poloviny zadní partie, který obsahuje čtyři výfukové koncovky. Ač není nikde vidět, prý se zde ukrývá i aktivní zadní křídlo. Střecha s nízkým profilem je vypouklá nad hlavami řidiče a spolujezdce, což je také prvek, převzatý z padesátých a šedesátých let.

Výkon dodává zadním kolům plnokrevný šestilitrový dvanáctiválec, dobře známý z produkce Astonu. I ten se ovšem dočkal lehkých změn, takže místo 576 koní umí nyní rovných 600 koní.

Jak již bylo řečeno, jedná se o pouhý koncept, navržený a postavený na jednu konkrétní akci. Vozu se tedy nevyrobí nikdy víc, než tento jeden kus, který nepůjde koupit. Snad jedinou variantou je požádat u Zagata o vlastní kus. A to bude stát strašné, ale opravdu strašné peníze.