BMW 2002 Hommage je lehce odfláklá pocta historickému modelu

bmw-2002-hommage-8-1Bude tomu letos 50 let od chvíle, co z dílen BMW poprvé vyjel vůz řady 02. Série kompaktních sedanů si s sebou vedle standardních modelů nesla i jeden neobyčejný, a sice dnes již legendární 2002 Turbo. A právě tomu se BMW rozhodlo vzdát poctu dalším autem, spadajícím do rodiny Hommage.

Jenže tady nastává ten drobný zádrhel, neboť oproti dalším konceptům Hommage, vypadá ten věnovaný prvnímu BMW s turbem trochu jako chudý příbuzný. Zatímco všechny další vozy na sobě měly hromadu zcela unikátních prvků a nebyly si podobné s ničím, co v katalogu BMW běžně nalézáme, 2002 Hommage je již při pohledu z boku jasnou M2, vybavenou pouze jinou přídí a bodykitem.

Předek s typicky negativní sklonem oplývá drobnými reflektory se zlatě zbarvenými vnitřky, karbonovým spojlerem a také zrcadlovým nápisem turbo u mříže chladiče. Boční profil má vytažené zadní blatníky s klenutými nádechy a nutno uznat, že nová pavučinová kola se opravdu povedla. Záď dostala nová světla a také víko kufru s výraznou odtrhovou hranou.

Závěrem je tedy nutno uznat, že koncept 2002 Hommage nevypadá špatně, to rozhodně ne. Jen se nemohu zbavit dojmu, že si v BMW tentokrát nedali příliš záležet a místo toho, aby vyrobili něco skutečně nového, plácli pár nových panelů karoserie na stávající model. Výsledkem je vůz, který je sice hezký, ale není ani nijak věrný historickému originálu, kterému skládá poctu.