Jeep připravuje nový čtyřválcový dvoulitr pro Wrangler nové generace

2015 Jeep® Wrangler Willys Wheeler EditionI když pořád nevíme, jak bude vypadat nebo co bude umět, dozvěděli jsme se o Wrangleru nadcházející generace již několik zajímavých faktů. Tak například už víme o hliníkové konstrukci, která nahradí tu starou, celoocelovou a celkově vůz významně odlehčí. Víme také o nové osmistupňové převodovce, nahrazující stávající pětikvalt.

O čem jsme ale až dosud nevěděli, to je nový motor, který vystřídá odcházející šestiválec Pentastar o objemu 3.6 litru (na obrázku). Jedná se o dvoulitrový, turbem přeplňovaný čtyřválec, který nese v hantýrce koncernu FCA název Hurricane. V kombinaci s lehčím autem a zmíněným osmistupňovým automatem má nabídnout nový motor drasticky nižší spotřebu, ovšem přes zjevný objemový deficit oproti Pentastaru také vyšší výkon. Zatímco Pentastar poskytoval 285 koní, Hurricane bude umět rovných 300 koní, což z něj dělá jeden z nejsilnějších dvoulitrových motorů světa.

Drobnou zajímavostí je, že s litrovým výkonem 150 koní/litr, překonává nový Hurricane v rámci koncernu FCA i motor v kompaktním sporťáku Alfa Romeo 4C. Lehounký sportovní vůz je vybaven čtyřválcem o objemu 1.75 litru, jehož výkon činí 240 koní a tedy 137 koní/litr.