Peugeot 3008 nové generace oficiálně

PEUGEOT_3008_1605PC_003_1_2Peugeot 3008 byl až dosud poněkud zvláštní kombinací klasického MPV a zvýšeného crossoveru. Tento stav už ale déle netrvá, neboť Peugeot přichází se zcela novou generací, která je klasickým kompaktním SUV, stavícím se proti KIA Sportage, Seatu Ateca a dalším konkurenčním modelům. A přináší mnoho nové techniky.

Pod karoserií, která je rozhodně líbivější než u předchozí generace, ukrývá se základ v podobě unifikované platformy EMP2. To znamená zejména snižování hmotnosti, rovnou o nějakých 100 kilogramů i přesto, že 3008 mezigeneračně lehce narostla do délky. Zatímco šířka a výška zůstávají prakticky neměnné, vůz je o nějakých 8 centimetrů delší. O celých 62 mm se potom protáhl rozvor, což znamená přirozeně více místa na zadních sedadlech. Pasažéři v druhé řadě mají 24 mm na nohy k dobru, ale nechybí ani více místa nad hlavou nebo v šíři interiéru. Kufr zažil dramatický nárůst objemu o 90 litrů, takže nyní je při základním postavení sedadel k dispozici 520 litrů.

Co do technologických vychytávek, nejeden hračička určitě ocení celodigitální budíky, jejichž doménou je personalizace. Ovladačem na volantu lze vybírat z několika různých uspořádání, zobrazujících přesně ty informace, které jsou právě potřeba. Displej před řidičem je doplněn ještě displejem infotainmentu uprostřed palubní desky, který je dotykový a má rychlejší odezvy než dosud.

Pod kapotou se bude nacházet jeden z celkem šesti motorů. Základní verze 1.6 BlueHDI nabídne 100 koní a pětistupňový manuál. Střední motory 1.6 BlueHDI 120 a 150 koní, spolu s přeplňovaným benzínovým tříválcem 1.2 PureTech 130 koní, nabídnou buď šestistupňový manuál, nebo automat. Zbývají ještě vrcholné verze ­– benzínová 1.6 THP 165 koní a naftový dvoulitr BlueHDI 180 koní, které jsou propojeny výhradně s automatem.