Právě testujeme: Renault Talisman

P1130780Novinka v segmentu střední třídy přišla na trh s velkou pompou. Francouzský manažerský povoz disponuje parametry, kterými se chystá jít po krku německému Volkswagenu Passat a nutno uznat, že mu nechybí ani jistá dávka francouzské elegance. Pod kapotou se potom ukrývá naftová šestnáctistovka o výkonu 160 koní.

Motor spolupracuje s automatickou dvouspojkovou převodovkou, které při běžné jízdě není co vytknout. Po městě a při popojíždění se sice tu a tam objeví drobné zacukání, jak nechala převodová skříň zajít motor do příliš nízkých otáček, ale jinak se s Talismanem jezdí prakticky ve všech režimech nadmíru příjemně. Převodovka reaguje přiměřeně rychle a naftovému čtyřválci nechybí silný nástup točivého momentu okolo dvou tisíc otáček, který je dostačující ke svižnému zrychlení.

Zajímavým kompromisem je podvozek, který vzhledem k testované výbavě Intens není adaptivní, ale zahrnuje klasické pasivní tlumiče. Jeho tuhost je nastavena takřka ideálně, takže Talisman vcelku bez problému polyká menší městské nerovnosti, aniž by obětoval solidní a jisté jízdní vlastnosti. Jediným nepříjemným faktorem u podvozku jsou rány, které se objeví při přejezdu ostřejších příčných nerovnosti. Nedá se říci, že by se v tomto případě přenášely výraznější otřesy do interiéru, ale přes jinak kvalitní odhlučnění projde vcelku silná akustická pecka.