Aston Martin představil v kooperaci s Red Bull Racing nový hypersport

aston-martin-red-bull-racing-am-rb-001 5Už delší dobu se mluvilo o tom, že britský Aston Martin připravuje horkou novinku v kooperaci se stájí F1 Red Bull Racing. Až dosud byly veškeré informace poněkud zastřené, ovšem nyní se stavidla otevřela a máme první fotografie a detaily o vozu, který by měl na trati údajně konkurovat i vytrvalostním speciálům třídy LMP1.

AM-RB 001, jehož název vzniká složením zkratek obou značek, vyjede v roce 2018 a to ve velmi omezené sérii. Hovoří se o 99 až 150 homologovaných kusech, a dalších 25 kusech bez homologace, určených výhradně na trať. V zadní části se nachází atmosféricky plněný sedmilitrový dvanáctiválec se zcela novou převodovkou. Jaký bude výkon, to se zatím neví. Tato jednotka našla již dříve uplatnění v modelu Aston Martin Vulcan, kde nabídla 820 koní. Pro silniční verzi AM-RB 001 by měl tento výkon asi stačit, ta okruhová ale půjde ještě o něco dál a nabídne rozrostlejší stádo.

V každém případě Aston Martin slibuje, že AM-RB 001 přinese poměr výkonu a hmotnosti alespoň 1:1, to znamená, že bude mít tolik koní, jako kilogramů.

Malinko kontroverzní zůstává vzhled vozu, jenž se nesnaží být jakkoliv emotivní či krásný. Design AM-RB 001 byl svěřen specialistům z Aston Martinu a Red Bull Racingu a výsledkem je čistě funkční, aerodynamické pojetí. I bez vulgárně obrovského zadního křídla by měl vůz generovat enormní množství přítlaku, kdy většina vzniká ve spodní části pod autem.

Zatím to celé vypadá opravdu hodně zajímavě a nemůžeme se dočkat, až se dozvíme definitivní hodnoty výkonu, hmotnosti a také něco o dynamice. A také by nás zajímalo, jak to vypadá uvnitř.