Už jste někdy viděli kompletní kabeláž Bentley Bentayga?

Bentayga wiringBentayga je jedním z nejpokrokovějších SUV světa. Jedná se o vůz přímo přetékající technologiemi, jehož výbava se táhne od parkovacích senzorů až k ledničce mezi zadními sedadly. Výčet elektrických a elektronických prvků by vydal na knihu a jak asi tušíte, i kabeláž je opravdu výživná.

To co vidíte, jsou obrázky z CADu, které poskytlo samo Bentley. Na obnaženém šasi se v červené barvě skví veškeré elektrické vedení, které v autě nalezneme. A je ho opravdu požehnaně. Zhruba 50 kilogramů vážící změť kabelů se dodává na paletě o velikosti auta. Proč ne v jednom velkém klubku, ptáte se? Protože oproti běžným kabelům používaným v autech, využívá Bentley bytelnější, méně ohebné a tím pádem i trvanlivější.

Kabely zde vedou opravdu k lecčemu. Je zde nespočet senzorů včetně 12 parkovacích a celkem 90 různých počítačů, které vyhodnocují data ze všeho možného. Napájet je potřeba mimo jiné 20 reproduktorů, vyhřívaná, ventilovaná, elektricky nastavitelná a masážní sedadla, ale i tu zmíněnou ledničku. A aby toho nebylo málo, vedle standardního okruhu o napětí 12 voltů, nachází se ve voze ještě separátní obvod o napětí 48 voltů, který slouží vzduchovému odpružení Active Roll Control.

Kompletní zadrátování Bentaygy je tak až malinko děsivé. Ale přitom vlastně naprosto fascinující. Je totiž děsivě fascinující.