Do aukce míří dvojice prvních Pontiaců Firebird

pontiac-firebird-barrett-jacksonJiž příští měsíc proběhne v americkém „Městě Hříchu“ Las Vegas velká aukce společnosti Barrett-Jackson. A jak už to na akcích tohohle typu bývá, objeví se tady velká spousta zajímavých kousků z automobilové historie. Dost možná nejzásadnější položka obsahuje hned dvě auta – první dva vyrobené Firebirdy.

Pontiac Firebird je koncernový brácha Chevroletu Camaro. Oba vozy byly představeny v roce 1967 jako odpověď na populární Ford Mustang, stojí na stejné platformě a částečně sdílí i motorizace. Firebird ale na rozdíl od Camara nabídl o něco odvážnější design a mezi sběrateli se stává čím dál populárnějším.

Dva kusy v dražbě jsou potom naprosto exkluzivní příležitostí, kterak mít doma vozy, jejichž VIN kódy končí čísly #001 a #002. Jedná se o červený kabriolet a šedé kupé, oba vozy ve stavu, v jakém vyjely z továrny.

Faktem je, že ani jedno z aut toho za svůj život moc nenajezdilo. Pontiac první dvě auta využíval na různé výstavy a pro reklamní účely, a když zastarala, odprodal je do soukromé sbírky. I k novému majiteli putovaly oba vozy pospolu a během let se jim dostalo velmi pečlivé renovace do originálního stavu.

Asi netřeba podotýkat, že dvojice vozů, která jde do dražby jako komplet, rozhodně nebude levná. Již dříve se Firebirdy vyšplhaly k hranici 200 tisíc dolarů (4.8 milionu korun) a to bylo za jeden kus, navíc zdaleka ne tak vzácný.