Pátá generace Land Roveru Discovery odhalena v celé kráse

2017-land-rover-discovery5Mimo mnoha dalších novinek, přijíždí na pařížský autosalon také Land Rover, aby zde ukázal očekávanou pátou generaci SUV Discovery. Jedná se o zcela nový vůz využívající novou, hliníkovou platformu. V jeho útrobách naleznou zákazníci velmi praktický interiér, který nabízí místo až pro sedm dospělých osob.

Zevnějšek se samozřejmě připodobnil dalším vozům od Land Roveru potažmo Range Roveru. Příď s tenkými LED světly stojí na pomezí mezi Discovery Sport a Range Rover Sport a do hry se ve velkém vložila také aerodynamika, zaručující vyšší úspornost než v případě předchůdce. Podstatné je i snížení hmotnosti. Díky hliníku zhublo Discovery až 480 kilogramů.

Uvnitř se nachází tradičně prémiový interiér, ale hlavně již zmíněná sedadla. Druhou i třetí řadu opatřil Land Rover technologií Seat Fold, která umožňuje sklápět a vyklápět sedadla buď skrze dotykový displej na palubní desce, nebo skrze aplikaci v mobilním telefonu. Díky elektromotorům jsou sedadla třetí řady připravena k jízdě za pouhých 12 sekund. Zavazadelník pojme 1231 litrů za druhou řadou sedadel, nebo dokonce 2500 litrů, pokud zůstanou vzpřímená jen ta přední.

Z dalších technologií lze jmenovat především celý zástup asistenčních systémů, na který se váží i asistenty pro jízdu terénem. Z modelů Range Rover si Discovery vypůjčilo třeba „off-roadový tempomat“ All-Terrain Progress Control. Solidní průchodnost potom zaručí nájezdové úhly 34 stupňů vpředu a 30 vzadu nebo brodivost až 90 centimetrů.

Pod kapotou auta se objeví jeden ze čtyř motorů, spojený vždy s osmistupňovou automatickou převodovkou. Základ řady tvoří přeplňované dieselové čtyřválce Ingenium buď jako Td4 s jedním turbem, o výkonu 180 koní, nebo silnější Sd4 se dvěma turby, o výkonu 240 koní a točivém momentu 500 Nm. Diesel spaluje i druhý nejsilnější motor, kterým je šestiválec Td6 o výkonu 258 koní, nabízející 600 Nm točivého momentu. Kdo touží i u SUV po benzínovém motoru, může sáhnout po přeplňovaném šestiválci Si6, který má 340 koní a točivý moment 450 Nm.

Prodej nového Discovery bude zahájen na jaře příštího roku a cena v ČR je předběžně stanovena na 1 395 735 korun. V prvním roce bude k dispozici také limitované provedení First Edition, obsahující speciální prvky a lepší výbavu.