Po Audi A5 Coupe přichází i A5 a S5 Sportback

2018-audi-s5-sportbackDruhá generace oblíbeného kupé A5 se představila nedávno a bylo proto jen otázkou času, kdy přijde také čtyřdveřová varianta Sportback. Nyní, necelé tři týdny před autosalonem v Paříži, jsme se konečně dočkali. Novinka přináší evoluční design, ale i novou motorizaci na plyn.

Druhá generace A5 stojí na platformě MLB a využívá lehčí materiály než dosud. Jen samotná karoserie zhubla o 15 kilogramů a celý vůz může být až o 85 kilogramů lehčí než předchozí generace. Podvozek vozu byl zcela přepracován, přední i zadní náprava je pětiprvková a na přání lze samozřejmě dostat adaptivní tlumiče. Mimo to si lze přiobjednat i dynamické řízení, které mění převod v závislosti na rychlosti.

A5 Sportback nabízí v nové generaci prostornější interiér. Místo vzadu se rozrostlo díky delšímu rozvoru a zejména v oblasti ramen je interiér také širší. Kufr nabývá solidní hodnoty 480 litrů a nechybí ani porce nejnovějších technologií. Do A5 můžete dostat hned několik informačně-zábavních systémů, z nichž na nejvyšší příčce stojí MMI Navigation plus s ovládáním MMI Touch. Z jízdních asistentů je tu mimo jiné i systém adaptivního tempomatu s funkcí automatické jízdy v koloně.

Při vstupu na trh bude A5 Sportback disponovat dvojicí benzínových motorů 2.0 TFSI a třemi motory z rodiny TDI. Běžné motorizace nabídnou výkony od 190 až po 286 koní. Vrcholem je potom přeplňovaný vidlicový šestiválec v modelu S5, který disponuje 354 koňmi a z nuly na sto zrychlí za 4.7 sekundy. Na druhé straně barikády je novinka v modelové řadě A5 a sice verze g-tron. Dvoulitr TFSI zde dosahuje sice skromného výkonu 170 koní, ale zato umí spalovat jak benzín, tak i zemní plyn.

Uvedení na Český trh se chystá na začátek příštího roku a ceny bychom se měli dozvědět již zanedlouho.