Nové Mini Countryman se stává největším autem v historii značky

mini-cooper-s-e-countryman-22-1Co by asi tak mohlo být filozofií značky, která nese název Mini? Podle mě to budou vcelku velká SUV pro pět lidí, mající pod kapotou dieselové motory, případně elektrifikované pohonné ústrojí. To zní přece logicky, nebo ne? Popravdě, i když se taková definice může zdát jako blbost, Mini konstantně dokazuje, že je pravdivá.

Nová generace modelu Countryman, kterou Mini právě odhalilo, sice předkem velmi vzdáleně připomíná starší, opravdu malé modely, ale jinak je zde vše jinak. Vlastně se jedná o vůbec největší auto, které kdy neslo znak Mini na kapotě. Oproti první generaci, uvedené na trh v roce 2010, rozrostl se Countryman o dalších 20 centimetrů na délku a má o 75 milimetrů delší rozvor. Díky tomu se zvětšil třeba prostor zadních dveří, usnadňující nastupování, nebo místo na nohy. Nic z toho není vysloveně špatně, ale vyvstává otázka, jestli by si BMW jakožto majitel Mini nemělo na podobná auta založit jinou značku.

Až vůz vstoupí v únoru příštího roku na trh, bude mít v nabídce dvojici benzínových a dvojici naftových motorů. V červnu potom přijde i plug-in hybridní varianta se šíleným názvem Mini Cooper S E Countryman All4 (ano, to je vážně celý název). Ta bude kombinovat přeplňovaný tříválec pohánějící přední kola a elektromotor, pohánějící zadní kola. Kombinovaný výkon je 221 koní a dojezd na baterie by měl činit až 40 kilometrů. Z klasické zásuvky bude hybridní Countryman nabitý za tři a čtvrt hodiny a rozhodně nebude pomalý. Akceleraci z nuly na sto zvládne za 6.8 sekundy.