Novodobá Škoda Superb slaví 15 let

superb-1Český vůz střední třídy slaví 15 let od chvíle, co první novodobá generace začala sjíždět z výrobních linek. Bylo to právě 21. října 2001, když Škoda zahájila výrobu svého v té době největšího modelu. Sedan založený na Volkswagenu Passat páté generace tehdy slavil úspěch a Superbu se do dnešních dní prodalo 900 000 kusů.

Superb se ale proslavil zejména v druhé a třetí generaci, kde nabídnul mimo jiné i neskutečnou porci místa na zadních sedadlech. Nejedno měření prokázalo, že se druhá a třetí generace Superbu může místem pro zadní pasažéry rovnat prémiovým vozům o třídu větším. Současná třetí generace se vyrábí od března 2015 a zákazníkům už bylo dodáno přes 100 000 vozů.

Historie Superbu ale sahá ještě výrazně dále, než 15 let nazpátek. Kořeny lze datovat do roku 1934, kdy sjel z výrobní linky mladoboleslavské automobilky model 640 Superb. Luxusní limuzína byla poháněna šestiválcem o objemu 2.5 litru, který měl 55 koní. Revolučním prvkem bylo třeba použití nezávislého zavěšení na všech kolech, což vůz značně posouvalo oproti tehdy běžnému zavěšení s tuhými nápravami.