Americká značka Cord znovu ožije

cord-810Pokud někdo nezná historickou automobilku Cord, měl by si rychle doplnit vzdělání. Tato americká společnost byla totiž ve třicátých letech v mnoha ohledech revoluční. Model L-29 (na obrázku dole) je například prvním americkým autem s pohonem předních kol, modely 810 a 812 se zase chlubí pokrokovou aerodynamikou a skrytými světly.

Bohužel sláva Cordu nevydržela dlouho a tak se stalo, že byla produkce značky v roce 1937 definitivně ukončena. Až nyní, po téměř 80 letech, to začíná vypadat, že se Cord opětovně probudí k životu. Za touto příležitost stojí nový americký zákon, umožňující vytvářet repliky automobilů starších 25 let, které smí na silnici i bez toho, aby podléhaly současné homologaci a nárazovým testům. Pokud je takových replik do 325 kusů ročně, smí se vesele prodávat.

Této příležitosti už využili současní majitelé DeLoreanu nebo AC a nyní se ke stejnému kroku chystá i texaský podnikatel Craig Corbell, vlastnící licenci Cord od roku 2014. Jak sám říká, vyrábět nové – staré Cordy až dosud kvůli legislativně nedávalo finančně smysl, ale teď, když je možné vyrábět auta podle původních plánů, otevírá se skvělá příležitost.

Lze předpokládat, že se Corbell pustí do výroby modelů 810 nebo 812 a otázkou zůstává, jestli se pod jejich kapotou bude nacházet také originální pohonné ústrojí. To bylo tvořeno osmiválci Lycoming o objemu 4.7 litru a výkonu 125 koní. Model 812 byl k mání dokonce ve verzi s kompresorem, který navýšil výkon na 170 koní.