Čínské NIO EP9 je extrémní elektrický supersport budoucnosti

nio-ep9-front-1Čínská značka NextEV vám sice pravděpodobně nic neřekne, nicméně vězte, že se jedná o společnost s velkým potenciálem. Po tom, co NextEV závodilo s vlastním týmem v seriálu Formula E, vytvořilo dceřinou značku NIO a spolu s ní i extrémní elektrický supersport EP9. A ten je rovnou nejrychlejším elektromobilem světa.

Aby EP9 potvrdilo svou dominanci, bylo vzato na legendární německý Nürburgring, kde zajelo kolo za 7 minut a 5 sekund. To je o 8 sekund pomalejší, než hypersport Porsche 918 Spyder. A k úctyhodnému času samozřejmě náleží i úctyhodné specifikace. NIO EP9 má čtyři separátní elektromotory se čtyřmi převodovkami, které dohromady dávají 1 megawatt výkonu (1340 koní). Z nuly na sto to vůz zvládne za 2.7 sekundy, z nuly na dvě stě za 7.1 a z nuly na tři sta za 15.9. Čtvrt míle s pevným startem potom trvá 10.1 sekundy.

EP9 váží 1735 kilogramů, přičemž 635 kilogramů z toho jsou pouze li-ion baterie. NextEV tvrdí, že kapacita baterií stačí na více než 400 kilometrů dojezdu a jejich nabití trvá 45 minut.

Naprosto fascinujícího elektromobilu se vyrobí pouze šest kusů a všechny jsou již rozprodány. Cena bohužel není známá, ale musí být šílená vzhledem k tomu, že výroba údajně vyjde na 1.2 milionu dolarů (29 milionů korun). Model EP9 každopádně slouží jen jako přilákání pozornosti. Dalším produktem už budou masově vyráběné elektromobily trochu tradičnějšího ražení.