Test: Mercedes-Benz Sprinter 316 CDI XL

P1200075Tu a tam je milou změnou, udělat si ze světa osobních aut výlet do světa profesionálních dodávek. Můj aktuální výlet měl impozantních 7 361 mm délky, zapůjčil jsem si jej z pražské firmy AC Dodávky a jednalo se o nejdelší provedení Mercedesu-Benz Sprinter. S takovou výbavou už odvezete cokoliv kamkoliv.

Rodokmen užitkového Sprinteru stuttgartské automobilky se táhne do roku 1995, takže současný model na trhu je teprve druhou generací, která se objevila v roce 2006. Nutno podotknout, že ať už jsou vaše potřeby na užitkový vůz jakékoliv, Sprinter by neměl mít problém jim vyhovět. Mercedes svůj vůz v současné době nabízí jako skříňovou dodávku, cestovní mikrobus, valník, kombinovanou verzi Mixto, ale i jako holý podvozek pro vlastní nástavbu.

P1200080Já jsem vyzkoušel klasickou skříňovou verzi, a jak již bylo řečeno, tak rovnou v nejdelší variantě. Extra dlouhý Sprinter se pyšní rozvorem náprav 4 325 mm. Stejný rozvor má i klasická dlouhá verze, jenže zde se přidává ještě zadní přesah 2 015 mm. Už na první pohled se jedná o skutečně pořádný kus auta.

Vnější míry se ovšem naplno projevují na vnitřním ložném prostoru, jehož rozměry si při troše nadsázky nezadají s malým bytem. Do extra dlouhého Sprintera lze naložit předměty o délce 4 800 mm a šíře prostoru činí 1 750 mm. Dokonalou pravidelnost celé skříně narušují jen klasické podběhy, které však nejsou zbytečně velké a zabírají jen nezbytné množství prostoru. Zásadním faktem je dále i výška, jež činí 1 950 mm. I na krajích skříně jsem se mohl se svými 185 centimetry postavit na špičky, aniž by hrozilo, že bych zavadil hlavou o strop.

P1200101Možnost pohodlně stát v nákladovém prostoru je u Sprinteru zásadní nejen kvůli manipulaci s nákladem, ale třeba i pro případ, že by někdo zatoužil po vestavěné dílně. Plně vybavené zázemí by vzhledem k rozměrům nečinilo pražádný problém. Pro tyto účely je skříň Sprinteru opatřená velkým množstvím montážních bodů a nechybí ani záchytná oka v podlaze.

Nastal ovšem čas přesunout se za přepážku, oddělující nákladový prostor od poměrně standardní třímístné kabiny. Ta je umístěná patřičně vysoko, čímž bylo dosaženo špičkového výhledu, a nechybí jí hromada odkládacích prostor a praktických prvků. V zásadě celý povrch palubní desky je například tvořen několika velkými schránkami, dále nechybí velké odkládací police nad hlavou a samozřejmě ani držáky na nápoje elegantně schované v malém šuplíku. Pochválit se musí i rozměrná zrcátka s oddělenou vypouklou částí, ve kterých se neukryje téměř nic.

Vzhledem k šířce není problém, aby vedle sebe cestovali hned tři dospěláci. Sedadla sama o sobě jsou slušně pohodlná, nicméně prospělo by jim o něco tužší polstrování. Za volantem se sedí v typicky dodávkové poloze, ale každý kdo už si zvykl na šlapání na pedály z vrchu, bude okamžitě jako doma. Mezi dvojicí standardních budíků na přístrojové desce se nachází i malý displej, zobrazující základní informace o palivu, času a teplotě.

P1200131Sprinter, který se ke mně na pár dní dostal, nesl označení motorizace 316 CDI. To znamená verzi s celkovou povolenou hmotností 3.5 tuny (užitečná hmotnost 1094 kilogramů) a nejvýkonnější naftový čtyřválec pod kapotou. Motor o objemu 2.2 litru nabízí 163 koní výkonu a 360 Nm točivého momentu, dostupného již od 1400 otáček za minutu.

Přesně 1400 otáček je také hranice, kde motor začne pružně a příjemně silně zabírat. Zejména při jízdě po městě lze zvolit vyšší stupeň a točit i méně otáček, ovšem sešlápnutí plynu pod touto hranicí znamená akorát zvýšený hluk a pouze slabou akceleraci. Síla motoru dále graduje za dva tisíce otáček, odkud už se motor jen monotónně vytáčí. Vyšší otáčky než 3500 za minutu tedy při jízdě prakticky nemají smysl.

P1200109Na motor je napojena šestistupňová manuální převodovka, jejíž řazení mě příjemně překvapilo svým přirozeně tuhým a přesným chodem. Odstupňování je dobře nastaveno vzhledem k síle motoru v nízkých otáčkách, ovšem zejména pátý a šestý stupeň by mohly mít převod i delší. Na dálnici točí motor při 100 km/h rovné 2000 otáček a limitních 130 už znamená přes 2500 otáček. Co se žravosti motoru týče, podle tabulek Sprinter v motorizaci 316 CDI dosahuje v kombinovaném cyklu spotřeby 8.2 litru na sto.

Komfortem jízdy je Sprinter příjemným překvapením. Zadní tuhá náprava odpružená listovými pery se chová naprosto způsobně a přední zavěšení je nastaveno do ideálního poměru mezi pohodlím a jistotou při jízdě. Řízení má sympaticky tuhý posilovač pro městskou jízdu, ale o něco horší situace panuje na dálnici, kde bych si řízení uměl představit i tužší. Navzdory konstrukci s velkým otevřeným prostorem v zadní části se do interiéru nepřenese příliš hluku.

P1200136Nejdelší dostupný Sprinter je tedy dobře funkční pracant, jehož řidič nezažije nepohodlí a obří ložná plocha uspokojí potřeby každého profesionála. Výkonnější čtyřválec pod kapotou se jeví v kombinaci se šestistupňovou manuální převodovkou jako ideální volba, neboť v tomto uspořádání nabídne Sprinter dostatek síly, vykoupený jen relativně nízkou spotřebou.

Za zapůjčení vozu děkujeme firmě AC Dodávky. Ta má v současné době v nabídce více než 40 zánovních Sprinterů podobné specifikace, jejichž cena se podle data výroby a nájezdu pohybuje mezi 409 000 a 649 000 korunami bez DPH.

Plusy: Motor:
obrovský nákladový prostor Typ motoru: přeplňovaný, vznětový
jízdní komfort Válce / ventily: 4 / 4
řazení převodovky Zdvihový objem (ccm): 2143
síla motoru v nízkých otáčkách Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 120 / 3800
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 360 / 1400
Mínusy:
krátký šestý rychlostní stupeň Provozní vlastnosti:
nižší užitečná hmotnost Maximální rychlost (km/h): 130
Spotřeba-město/mimo/kombi (l/100 km): 9.5 / 7.4 / 8.2
Rozměry a hmotnosti:
Délka ložného prostoru (mm): 4800
Šířka ložného prostoru (mm): 1750
Výška ložného prostoru (mm): 1950
Objem nádrže (l): 75
Pohotovostní hmotnost (kg): 2406
Užitečná hmotnost (kg): 1094
Délka (mm): 7361