Nástupce Mazdy RX-8 možná dorazí v říjnu

Poslední počin Mazdy s wankelovým motorem, čtyřdveřové sportovní kupé RX-8, odešel z trhu v roce 2011. Od té doby jsou uši celého světa napnuty směrem k Japonsku a netrpělivě očekávají na nové zprávy o údajně chystaném nástupci. Vůz s označením RX-9 by měl být odhalen co nevidět.

Nejnovější informace, které však nejsou ničím podložené, tvrdí představení produkční verze konceptu RX Vision již letos. K odhalení by mělo dojít na domácí Tokyo Motor Show v říjnu. Pokud se však podíváme do historie, pravděpodobně by tento krok smysl dával. Přesně před 50 lety byl na tom samém místě představen sportovní vůz s označením Cosmo. Ten byl historicky první produkční Mazdou s motorem podle původní koncepce Felixe Wankela.

Pod kapotou údajně vyvíjené novinky by se měl dostat nově patentovaný motor, který bude oproti svému předchůdci otočen o 180 stupňů. Tento krok má za následek polohu výfukových portů na vrchu motoru, což by mělo usnadnit montáž turbodmychadla a celého výfuku. Odhadovaný výkon nového agregátu se pohybuje okolo 400 koní, které budou hýbat s pohotovostní hmotností okolo 1300 kilogramů.

Zda se pokračovatele rotačního motoru někdy dočkáme, to je ve hvězdách. Není ovšem tajemstvím, že inženýři Mazdy neustále pracují na zdokonalení technologie. Pokud však Mazda svou RX-9 opravdu představí, mělo by se jednat o nejdražší model značky vůbec. S odhadovanou cenovkou okolo 2 000 000 korun však bude výrazně levnější, než Honda NSX a Nissan GT-R.