Nové BMW M5 oficiálně

Nedělní únik fotografií nejnovější generace BMW M5 potvrdil představy o vzhledu očekávaného supersedanu. Značka v pondělních večerních hodinách oficiálně představila svůj nejnovější model s písmenem M ve znaku, který se v historii M5 stává mírnou revolucí. Po vzoru konkurence přináší dnes velmi oblíbenou vlastnost.

Pod kapotou nové M5 se nachází evoluce agregátu předchozí generace. Je jím 4,4-litrový vidlicový osmiválec se dvěma turbodmychadly, jehož výkon povyskočil z 575 koní na rovných 600 v rozsahu 5600 až 6700 otáček za minutu. Maximální točivý moment dosahuje hodnoty 750 Nm. Veškerá hnací síla je na vozovku přenášena skrz osmistupňový automat M Steptronic a pohon všech kol M xDrive. Právě nový způsob pohonu je v případě M5 revoluční novinkou. Sofistikovaný systém umí z čtyřkolky vytvořit zadokolku a dohromady nabízí režimy 4WD, 4WD Sport a 2WD spolu s možností vypnutí stabilizačního systému. Z nuly na stovku zrychlí nová M5 za 3,4 vteřiny a dosáhne elektronicky omezené maximální rychlosti 250 km/h. Příplatkem za odstranění omezovače lze dosáhnout rychlosti až 305 km/h.

Exteriér vozu nese typické prvky současné páté řady, které jsou doplněny novými světlomety a agresivně vyhlížejícím bodykitem. V základní specifikaci M5 obouvá devatenáctipalcová kola, která mohou být v rámci volitelné výbavy nahrazená efektnějšími dvacítkami s pneumatikami Michelin Pilot Sport Cup. Samozřejmostí je možnost volby karbonkeramických brzd, které sníží pohotovostní hmotnost 1 855 kilogramů o dalších 23 kilo. Oproti minulé generaci se podařilo snížit hmotnost vozu o 90 kilogramů použitím polymeru spolu s uhlíkovými vlákny.

Futuristicky vyhlížející interiér vozu obsahuje nový volant spolu s čalouněním, které nejrychlejší pětce vdechne sportovnější atmosféru. Palubní deska, jež nese velký centrální panel infotainmentu, je dekorována díly z uhlíkových vláken. Samozřejmostí je i barevné prošívání kůže.

Nové BMW M5 bude oficiálně představeno na autosalonu ve Frankfurtu a k prvním dodáním vozu dojde na jaře příštího roku. Prvních 400 zájemců se stane majiteli série First Edition, která bude obsahovat nový lak Frozen Dark Metallic ze vzorníku BMW Individual. Ten bude dostupný i později, ale za tučný příplatek přibližně 500 000 korun. Základní cena nového vozu začíná na částce 3 065 000 korun.