Test: Range Rover Evoque Cabriolet TD4

Ptáte se, proč by někdy někoho vůbec napadlo vyrábět SUV bez střechy? Proč by taková věc, zdánlivě postrádající byť jen špetku smyslu, měla vůbec vzniknout? Protože prostě proto. Range Rover Evoque Cabriolet je tak šílený, až je vlastně úžasný, a tak podivný, až vlastně dává smysl.

Na jednu stranu působí Evoque, stejně jako větší bráchové z modelové řady Range Rover, docela dospěle. Ostře řezané hrany a svalnatá maska dokreslují dojem robustního a masivního off-roadu, který však tak trochu postrádá střechu. A i když jí za necelých 20 sekund elektricky natáhne, vypadá s plátěným „stanem“ pořád správně střeleně.

Přesně to od SUV v kabrioletu koneckonců chcete. Chcete střelené auto, přitahující hromadu pozornosti, a to se Evoque daří víc než dobře. Každý průjezd městem znamená velkou spoustu udivených pohledů kolemjdoucích, fascinovaně hledících na ten prazvláštní výjev. Není se jim co divit. Koneckonců po nepříliš úspěšném Nissanu Murano Cross Cabriolet je dekapitovaný Evoque teprve druhým modelem svého druhu. Na rozdíl od japonského pionýra se ale docela úspěšně prodává – prémiová značka má holt movitější zákazníky, kteří si podobné výstřelky rádi dovolí.

Uvnitř vozu se oproti standardnímu Evoque nic moc nezměnilo. Materiály jsou povětšinou kvalitní, ačkoliv najdou se i přešlapy třeba v podobě nehezké povrchové úpravy na středovém panelu. Prostředek palubní desky potom zabírá široký dotykový displej infotainmentu s navigací. U toho musím pochválit intuitivní ovládání, ale nikoliv rychlost, se kterou systém reaguje na příkazy.

Fakt, že se jedná o kabriolet, logicky znamená ústupky v prostornosti. Interiér vskutku není zrovna velkorysý, ale dozadu se vcelku pohodlně vejdou i menší dospěláci, ačkoliv na nějaké velké cestování to není. Kufr o objemu 251 litrů neurazí, ale trochu problém je s přístupem skrze malé víko, odkrývající prťavý obdélníkový průchod.

Jenže od praktičnosti tu tenhle Evoque – ostatně jako žádný jiný kabriolet – vůbec není. V tomto případě jde užitná hodnota stranou a střídá jí otevřené nebe nad hlavou a vítr ve vlasech, kterého nabídne Evoque tak akorát. Se svými 184 centimetry jsem se za zkosené čelní okno poskládal, aniž by na mě výrazněji foukalo. Hodně přitom pomůže i skládací síťový deflektor, který se rozloží nad zadní sedadla a prakticky eliminuje turbulence v interiéru. Bez střechy, s vytaženými okny a nasazeným deflektorem se dá cestovat i dálniční rychlostí, aniž by byla jízda výrazněji otravná. A ještě si přitom lze popovídat se spolujezdcem bez překřikování poryvů větru.

Eliminace střechy navíc neznamená eliminaci jízdních vlastností, které jsou u Evoqua obecně vychvalovány. Přestože musel být Evoque do své nové podoby citelně vyztužen a hmotností se jen velmi těsně vejde pod hranici dvou tun, statečně tuto svojí nadváhu maskuje. Podvozek nepůsobí rozměkle nebo kolíbavě, ale je tak akorát tuhý, aby žehlil menší nerovnosti a na těch větších přenesl mírný otřes do interiéru, doprovázený lehkým zavrzáním těsnících gum ve dveřích. Přestože je tuhost karoserie velmi solidní, chybějící střecha se tu a tam prostě projeví.

Na druhou stranu se podvozek nenechá vyvést z míry ani svižnější jízdou. Do zatáček se vůz vrhá s chutí, naklání se jen v rozumných mezích a celkově moc nepůsobí jako SUV, spíše jako trochu přerostlý a oplácaný hatchback. Teprve při hrubším zacházení se vysoká hmotnost promítne na nedotáčivosti a skučící přední gumy napoví, že bude lepší kochat se pohodovou jízdou s nebem nad hlavou.

Ovšem co by to bylo za Range Rovera, kdyby si s ním nešel udělat i nějaký ten výlet do terénu. Všechno co zvládne Evoque se střechou, zvládne i bez střechy. Probrodit až půl metru vody není žádný problém, světlá výška 211 mm se jen tak neztratí a vektorování točivého momentu, spolupracující se systémem Terrain Response a stálým pohonem všech kol, provede Evoqua libovolným marastem. Navíc věřte tomu, že projíždět v kabrioletu terén „na námořníka“ vestoje, zatímco se systém All-Terain Progress Control stará jako terénní tempomat o brzdu a plyn, je hodně silný zážitek.

O pohon se přitom stará vcelku skromný dieselový čtyřválec o objemu dvou litrů, jehož výkon 180 koní a točivý moment 430 Nm neudělí dvoutunovému SUV kabrioletu zrovna špičkovou dynamiku. Na stovku se Evoque rozjíždí za zdlouhavé 10.3 sekundy, takže kdo chce rychleji, musí sáhnout po benzínovém motoru, či po silnější variantě dieselu o výkonu 240 koní. Alespoň, že je chod čtyřválce vcelku slušně odhlučněn a motor je hlučnější jen ve vyšších otáčkách, kam jej beztak nemá smysl vytáčet.

Devítistupňová automatická převodovka řadí logicky a hladce, nicméně ocenil bych trochu svižnější reakce na sešlápnutí plynu. Když po ní chci náhle zrychlit, nejprve se zamyslí a teprve potom podřadí a jedná. Spotřeba se řadí spíše mezi vyšší. Po městě se Evoque se středně výkonným dieselem pohybuje lehce přes deset litrů a teprve mimo město lze spotřebu stlačit mezi 8 a 9 litrů.

Spotřeba je však stejně jako zmiňovaná praktičnost prvek, který by se u Evoque ve verzi kabriolet neměl zase tolik řešit. Britské SUV bez střechy je prostě bohémským strojem, který svému majiteli poskytne radost z nebe nad hlavou a velkou dávku pozornosti. Je to zkrátka hlavně o stylu, v tomto případě navíc kombinovaném s dobrými jízdními vlastnostmi a terénními dovednostmi. Cena začíná na částce 1 360 161 korun a nejvyšší výbava HSE Dynamic se středně silným dieselem vychází na 1 709 125 korun.

Plusy:

  • osobitý styl
  • komfort jízdy bez střechy
  • naladění podvozku
  • schopnosti v terénu

Mínusy:

  • slabší motor
  • pomalé reakce převodovky
Motor:
Typ motoru: přeplňovaný, vznětový
Válce / ventily: 4 / 4
Zdvihový objem (ccm): 1999
Nejvyšší výkon (kW / ot/min): 132 / 4000
Nejvyšší toč. moment (Nm / ot/min): 430 / 1750
Provozní vlastnosti:
Maximální rychlost (km/h): 195
Zrychlení 0 – 100 km/h (s): 10.3
Spotřeba-město/mimo/kombi (l/100 km): 10.2 / 8.2 / 9.2
Rozměry a hmotnosti:
Zavazadlový prostor (l): 251
Objem nádrže (l): 54
Pohotovostní hmotnost (kg): 1962
Délka (mm): 4370