Čína zakáže 553 typů aut kvůli příliš vysoké spotřebě paliva

Čínský automobilový trh v posledních letech roste geometrickou řadou a s navyšujícím se počtem aut v ulicích místních velkoměst, připravila vláda zákon omezující výrobu aut na území státu. Nová regulace má za úkol značně omezit zvyšující se emise, poškozující životní prostředí a zpříjemnit tak život místních obyvatelů.

Prohlášení bylo uskutečněno organizací China Vehicle Technology Service Center, podle něhož velké množství vozů prodávaných v Číně nesplňuje požadavky na spotřebu paliva a množství škodlivin vypouštěných do ovzduší. Následkem prohlášení bude od 1. ledna 2018 zakázána výroba až 553 modelů. Přestože oficiální seznam zatím nebyl zveřejněn, nařízení se dotkne největších světových výrobců. Údajně na něm nechybí vozy z továren Audi, BMW, Chevrolet, Mercedes-Benz, Volkswagen a dalších.

Cui Dongshu, generální tajemník China Passenger Car Association, připomněl, že 553 zakázaných aut je jen malou částí ze všech osobních aut vyráběných na území Číny. Wang Liusheng, analytik společnosti China Merchants Securities Co., dodal, že vláda v současné době zakazuje výrobu jen některých modelů, ale další regulace by měla dorazit v blízké budoucnosti.

Regulace platná od příštího týdne je dalším krokem čínské vlády, která se snaží zastavit produkci tradičních motorů s vnitřním spalováním. Země se snaží zrealizovat vizi vozidel s novým pohonem, k nimž spadají hybridy, plug-in hybridy, elektromobily a vozy poháněné palivovými články. Podle současných plánů by taková auta měla do roku 2030 tvořit až 40% všech prodejů.