Lamborghini Urus oficiálně

Uběhla již dlouhá desetiletí od chvíle, kdy Lamborghini představilo své historicky první SUV s označením LM002. Tehdejší „Rambo Lambo“ se stalo oblíbenou hračkou movité klientely. Dvanáctiválcový obr dlouhé roky čekal na svého duchovního nástupce, jehož se včera konečně dočkal v produkční podobě.

První náznak chystané novinky byl představen před pěti lety, kdy koncept Lamborghini Urus ohromil svět. Po dlouhých spekulacích a potvrzeních vývoje bylo historicky druhé SUV značky včera oficiálně představeno. Značka se zároveň chlubí skutečností, že se jedná o první Super SUV na světě.

Nové Lamborghini vzniklo na stejné platformě jako Bentley Bentayga a pohání jej slibovaný dvakrát přeplňovaný čtyřlitrový vidlicový osmiválec, dosahující výkonu 650 koní. Srdce nového SUV je prvním V8 značky po přibližně 30 letech a prvním přeplňovaným motorem značky vůbec. Motor s osmistupňovou automatickou převodovkou v budoucnu nalezneme i v dalších vozech koncernu VW Group.

Hnací síla pohání všechna kola a ve standardních podmínkách je rozdělena mezi přední a zadní nápravu v poměru 40/60 ve prospěch zadních kol. V závislosti na jízdních podmínkách a terénu je systém schopný poslat až 70% točivého momentu na přední kola, v opačném případě až 87% na zadní kola. Mezinápravový a zadní diferenciál také dovolují skutečné vektorování točivého momentu.

Podvozek Urusu tvoří aktivní tlumiče, spolupracující se 48voltovým systémem potlačujícím náklony karoserie, a systém zatáčení zadních kol. Obrovskou pohotovostní hmotnost 2,2 tuny zastavují standardní karbonkeramické brzdy, které jsou největší, jaké kdy byly použity na produkčním autě. V předu jsou použity kotouče o průměru 440 mm, do kterých se zakusují desetipístkové brzdiče. Přijdou vhod, neboť Urus dosahuje maximální rychlosti 305 kilometrů v hodině a na stovku zrychlí za 3,6 sekundy.

Uvnitř ostře tvarované karoserie, která je pro moderní Lamborghini typická, se nachází prostorný pětimístný interiér a zavazadlový prostor o objemu 616 litrů. Infotainment se dvěma obrazovkami pochází z koncernového Audi A8.

K prvním dodáním Lamborghini Urus by mělo dojít v první polovině příštího roku a zákazníci za nový vůz zaplatí částku okolo 4,5 milionů korun. Italská značka doufá, že v roce 2019 bude vyrábět 3500 kusů ročně.