Volkswagen vyvíjí nový motor VR6 pro Arteon R

Arteon je aktuální vlajkovou lodí německé automobilky. Nástupce Passatu CC se snaží být výjimečný nejen svým designem a možností moderních technologických prvků, ale vedení značky se rozhodlo model odlišit od běžného Passatu nejlepší možnou cestou, jaká se naskytla. Připravují oživení legendárního motoru.

Agregáty s označením VR6 se v minulých desetiletích objevily nejen v běžných modelech, ale i v jejich rychlých verzích jako Passat R36 či Golf R32. Motor s malým rozevřením mezi sudými a lichými válci patřil k nejzajímavějším technickým řešením, jaká kdy značka vyvinula. V současné době se proslýchá, že Volkswagen pracuje na nové podobně motoru. Dle informace, která zazněla na nedávné prezentaci Polo GTI, již existuje turbodmychadlem přeplňovaný prototyp šestiválce o výkonu 400 koní, s nímž se Arteon nezalekne ani vozů jako Porsche Panamera.

Chystaný Volkswagen Arteon R 3.0 VR6 Turbo se stane vrcholem nabídky a překoná současný nejvýkonnější agregát, jakým je čtyřválec 2.0 TSI o nejvyšším výkonu 280 koní. V takovém případě bude vůz vybaven moderní dvouspojkovou převodovkou DSG, z níž bude hnací síla putovat na všechna čtyři kola. Rychlý Arteon by se tak měl stát konkurencí pro vozy Audi S5 Sportback či Kia Stinger 3.3 T-GDI AWD. Zda Volkswagen novou vrcholovou motorizaci opravdu připraví, mohli bychom se dozvědět v následujících měsících.