Volvo FE s novými prvky míří do měst

Aby automobilka Volvo uspokojila i ty nejnáročnější městské dopravce nasazuje pro nákladní vozidla Volvo FE nové prvky k zvyšování bezpečnosti, produktivity řidičů a zcela nově je nabízen pro celou řadu FE plynový pohon CNG.

Nízkopodlažní kabina je vhodná pro svozy odpadu, distribuci zboží po městě nebo dopravu v rámci stavebních projektů ve městě. Dobře k tomu přispívá nízká poloha za volantem, která umožňuje výborný výhled z vozidla. Nově je možno přepravovat až tři spolucestující a objednat vzduchové odpružení sedadla i pro spolujezdce. Pro ještě lepší výhled z kabiny je okénko ve dveřích spolujezdce. Další výbavou je adaptivní tempomat (ACC) s nastavitelným omezovačem rychlosti. Uvedené prvky výbavy jsou navržené tak, aby pomohli řidiči dodržovat odstup a správnou rychlost.

Volvo FE nyní nabízí nejrůznější varianty pohonu v souladu se širokými požadavky na výkon a místními úlevami či předpisy na ochranu životního prostředí. Vznětové motory se nabízejí ve variantách od 250 do 350 koní – všechny mohou spalovat hydrogenovaný rostlinný olej (HVO), přičemž varianta o výkonu 320k umožňuje i spalování 100% bionafty. Plynem poháněná vozidla nyní kromě toho nabízejí nízké emise s možností spalování bioplynu a lze je nově kombinovat se všemi verzemi kabiny – včetně nové nízkopodlažní kabiny.

Volvo FE LEC: Základní údaje

Kabina: Průchozí kabina se sedadly až pro čtyři osoby nebo kabina optimalizovaná pro řidiče a jednoho spolujezdce. Nástupní výška 530 mm, resp. 440 mm při využití přikleknutí vozidla (kneeling) (pneumatiky 315/70 R22,5). Dveře s úhlem otevírání 90 st.
Uspořádání náprav: 4×2 nebo 6×2 s řízenou nápravou s okem.
Pohonná jednotka: Volvo D8K Euro 6 o výkonu 250, 280, 320 nebo 350 k, resp. Volvo G9K Euro 6 o výkonu 320 k.
Převodovky: Volvo I-Shift nebo plně automatická převodovka Allison.