Společnost Turancar představuje Isuzu Novo Ultra

Zatímco ve velkých zájezdových autobusech je automatická převodovka běžná, v malých se jí zákazníci tak trochu brání. Přitom kdo jednou zkusí, obvykle nechce jinak. Stoprocentně to platí o automatu Niesetronic v Isuzu Novo Ultra.

Novo Ultra, který je homologovaný jako autobus třídy II, tedy příměstský, je nejoblíbenější model značky Isuzu u nás. Při délce 7270 mm nabízí kapacitu 27 až 29 sedadel (+1 průvodce) a k tomu jako „bonus“ i místo pro čtyři stojící cestující. To vysvětluje, proč jsou na některých sedadlech madla. Velkou výhodou je platforma z coache, díky které má zadní nápravu na vzduchu. To přináší výrazně lepší komfort hlavně při popojíždění po městě bez lidí, protože rozdíl proti konvenčnímu pérování je opravdu znát.

Právě i díky komfortnímu pérování má Novo Ultra poměrně široké využití. Pravda, čínské nebo americké turisty byste jím asi neohromili, pro ty je určený třeba Turquoise ve VIP provedení v kůži. Nicméně díky výkonné klimatizaci, dvojitým zatmaveným oknům a pohodlným sedadlům s dostatkem prostoru pro kolena spolehlivě o víkendu poslouží jako zájezdový autobus. Byť kvůli Euro 6 a systému SCR přišel skoro o třetinu objemu zavazadlového prostoru, litrů nabízí pořád dost. Přes týden pak může vozit děti do školy nebo na plavání, nadprůměrný cestovní komfort nabídne i coby pravidelný svozový autobus pro zaměstnance.

Jednoduché, ale funkční
Slušně postaráno je i o řidiče, o což se v prvé řadě stará pohodlné sedadlo. Přístrojová deska sice není vzorem elegance a nápaditosti, z hlediska obsluhy jí ale nelze nic vytknout. Řidič se v ní totiž velmi rychle zorientuje a nejdůležitější ovladače nikde nehledá. Asi bych si jenom přelepil varovné samolepky s maximální rychlostí a výškou karoserie jinam než doprostřed hlavních budíků. Tady jsou sice dobře na očích, mě ale trochu rušily při sledování provozních údajů. Smířit se musím i s tím, že výhled doleva mi „narušuje“ vnější zrcátko a dělené boční sklo, takže se musím dost vyklonit. S tím už jsem se ale setkal i u mnohem dražších a věhlasnějších linkových autobusů.

Jako v osobáku
Jestli má někdo averzi vůči automatu v autobuse, obzvláště v kategorii minibusů, měl by se svézt v Novo Ultra s Niesetronicem. Jeho základem je klasická manuální šestistupňová skříň osazená jednotkou automatizovaného řazení. Je úžasně blbuvzdorná o otrlá vůči nešetrnému zacházení ze strany řidiče. Když se jí něco nelíbí, ohradí se varovným pípáním. Pokud ji chcete vysloveně ublížit, třeba špatnou volbou režimu za jízdy, prostě neposlechne. Hlavně k tomu ale přidává ještě vyšší úroveň uhlazenosti řazení a plynulých rozjezdů. O ty se starají v oleji uložené spojky spínané tlakem oleje, který vytváří hydrodynamický měnič. Ten zde nefunguje jako spojka, ale coby čerpadlo. Osobně jsem se v autobuse nesetkal s příjemněji fungující automatizovanou převodovkou,
Niesetronic překonává i některé osobní nebo užitkové vozy. Řidič má sice možnost řadit ručně, ale ruku na srdce, proč by to měl dělal, když elektronika funguje rozumně a chytře.

Pohoda v ceně
V Novu Ultra si motor, převodovka, karoserie a podvozek opravdu sedly a fungují neskutečně sladěně. Troufám si tvrdit, že Niesetronic zvyšuje kvalitu Novo Ultra o třídu výš. Obzvláště s vědomím, že stojí jen 60 000 korun. A když si objednáte skladový kus, kterých má pražský Turancar ještě pár, dostanete automat jako bonus v ceně autobusu, který se prodává za 2,2 milionu bez DPH.

Michal Štengl
Transport a logistika
foto archiv a autorOdpovědět

Váš email nebude uveřejněn.

Můžete použít tyto HTML tagy a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>